Vesmírná observatoř Chandra zpozorovala doposud nejrychlejší částice vycházející od černé díry

Když se rentgenová observatoř Chandra mezi srpnem a říjnem loňského roku zaměřila na černou díru IGR J17091 (IGR J17091-3624), zpozorovala zatím nejrychleji proudící hvězdné větry v blízkosti černé díry hvězdné hmotnosti. Astrofyzikové se dokonce domnívají, že by tento proud částic mohl od hvězdy odnášet mnohem větší množství materiálu, než se doposud uvažovalo za možné.

Chandra X-ray Observatory

Chandra X-ray Observatory vesmírná observatoř NASA Chandra snímá hvězdnou oblohu v rentgenových vlnových délkách. Vesmírný teleskop Chandra nese jméno amerického astrofyzika indického původu Subrahmanyan Chandrasekhar.Černá díra svou gravitací přitahuje množství materiálu ve formě plynů, prachu i větších objektů. Z materiálu se kolem černé díry formuje akreční disk, kde vše velkou rychlostí obíhá černou díru. V tomto disku vzniká hvězdný vítr nabitých částic, které z okolí černé díry vychází, a podle měření rentgenového teleskopu Chandra by mohl s sebou od černé díry nést mnohem více materiálu než do ní ve skutečnosti padá.

Rychlost částic vycházejících z černé díry měření Chandra pomocí spektrální analýzy, která ukazuje jak intenzivní jsou rentgenové paprsky v různých energetických úrovních. Ionty totiž absorbují a emitují různé části elektromagnetického spektra, což astronomům umožňuje zjistit více informacích o jejich zdroji.

Rychlost hvězdných větrů u černé díry IGR J17091 dosahovala v říjnu 2011 tří procent rychlosti světla, touto rychlostí se blíží větrům pozorovaným v blízkosti supermasivních černých děr, které jsou však milionkrát hmotnější. Předchozí pozorování stejné černé díry tak rychlé větry neodhalila, astronomové se tedy domnívají, že je jejich rychlost proměnlivá v závislosti na množství materiálu, které do černé díry zrovna padá.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Černé díry