do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Vesmírná observatoř Chandra zpozorovala doposud nejrychlejší částice vycházející od černé díry

Když se rentgenová observatoř Chandra mezi srpnem a říjnem loňského roku zaměřila na černou díru IGR J17091 (IGR J17091-3624), zpozorovala zatím nejrychleji proudící hvězdné větry v blízkosti černé díry hvězdné hmotnosti. Astrofyzikové se dokonce domnívají, že by tento proud částic mohl od hvězdy odnášet mnohem větší množství materiálu, než se doposud uvažovalo za možné.



Černá díra svou gravitací přitahuje množství materiálu ve formě plynů, prachu i větších objektů. Z materiálu se kolem černé díry formuje akreční disk, kde vše velkou rychlostí obíhá černou díru. V tomto disku vzniká hvězdný vítr nabitých částic, které z okolí černé díry vychází, a podle měření rentgenového teleskopu Chandra by mohl s sebou od černé díry nést mnohem více materiálu než do ní ve skutečnosti padá.

Rychlost částic vycházejících z černé díry měření Chandra pomocí spektrální analýzy, která ukazuje jak intenzivní jsou rentgenové paprsky v různých energetických úrovních. Ionty totiž absorbují a emitují různé části elektromagnetického spektra, což astronomům umožňuje zjistit více informacích o jejich zdroji.

Rychlost hvězdných větrů u černé díry IGR J17091 dosahovala v říjnu 2011 tří procent rychlosti světla, touto rychlostí se blíží větrům pozorovaným v blízkosti supermasivních černých děr, které jsou však milionkrát hmotnější. Předchozí pozorování stejné černé díry tak rychlé větry neodhalila, astronomové se tedy domnívají, že je jejich rychlost proměnlivá v závislosti na množství materiálu, které do černé díry zrovna padá.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit