do not follow here
Vesmírné počasí < LIVING fUTURE

Druhá největší sluneční erupce aktuálního slunečního cyklu dorazila k Zemi

AKTUALIZOVÁNO: Družice NASA ACE (Advanced Composition Explorer), která se nachází na okraji magnetosféry Země, zaznamenala dnes v 11 ráno zvýšené množství nabitých částic. Znamená to, že okraj sluneční bouře dorazil k Zemi. Ihned poté začaly přístroje na Zemi registrovat změny v magnetosféře naší planety. Zatím se jedná pouze o bouři G1 (na stupnici G1-G5), lze však očekávat nárůst její intenzity.6. března otřásla Sluncem erupce, která vychrlila hned dvě CME (Coronal Mass Ejection), které si to namířily naším směrem. Jedna z nich byla kategorizována jako erupce třídy X5,4, což ji řadí na druhé místo v síle erupcí v tomto slunečním cyklu, který trvá zhruba 11 let (nejsilnější erupce byla loni v srpnu o síle X6,9).

Při snaze předpovědět chování oblaku nabitých částic, které míří k Zemi, využili vědci NASA data z vesmírných sond STEREO a SOHO. Výsledky naznačují, že CME zasáhne jak Zemi tak planetu Mars a společně s tím několik vesmírných družic včetně teleskopu Spitzer nebo Messenger.

V pátek ráno by měl výron koronární hmoty zasáhnout Zemi, přesný čas se určuje poměrně složitě, nicméně podle modelů NASA by měl nabité částice zasáhnout magnetosféru Země v pátek kolem jedné hodiny ráno. Mohou způsobit narušení radiové komunikace na oběžné dráze a v atmosféře budou vznikat polární záře.

Nárůst silných slunečních erupcí není nic neobvyklého, jde o součást 11 let trvajícího slunečního cyklu. Sluneční aktivita nabírá na síle už od roku 2007 a vrcholu by měla dosáhnout v druhé polovině příštího roku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí

Načítám stránku...
x zrušit