Druhá největší sluneční erupce aktuálního slunečního cyklu dorazila k Zemi

AKTUALIZOVÁNO: Družice NASA ACE (Advanced Composition Explorer), která se nachází na okraji magnetosféry Země, zaznamenala dnes v 11 ráno zvýšené množství nabitých částic. Znamená to, že okraj sluneční bouře dorazil k Zemi. Ihned poté začaly přístroje na Zemi registrovat změny v magnetosféře naší planety. Zatím se jedná pouze o bouři G1 (na stupnici G1-G5), lze však očekávat nárůst její intenzity.

Slunce

Slunce Snímek Slunce pořízený vesmírnou sondou Solar Dynamics Observatory (SDO).6. března otřásla Sluncem erupce, která vychrlila hned dvě CME (Coronal Mass Ejection), které si to namířily naším směrem. Jedna z nich byla kategorizována jako erupce třídy X5,4, což ji řadí na druhé místo v síle erupcí v tomto slunečním cyklu, který trvá zhruba 11 let (nejsilnější erupce byla loni v srpnu o síle X6,9).

Při snaze předpovědět chování oblaku nabitých částic, které míří k Zemi, využili vědci NASA data z vesmírných sond STEREO a SOHO. Výsledky naznačují, že CME zasáhne jak Zemi tak planetu Mars a společně s tím několik vesmírných družic včetně teleskopu Spitzer nebo Messenger.

V pátek ráno by měl výron koronární hmoty zasáhnout Zemi, přesný čas se určuje poměrně složitě, nicméně podle modelů NASA by měl nabité částice zasáhnout magnetosféru Země v pátek kolem jedné hodiny ráno. Mohou způsobit narušení radiové komunikace na oběžné dráze a v atmosféře budou vznikat polární záře.

Nárůst silných slunečních erupcí není nic neobvyklého, jde o součást 11 let trvajícího slunečního cyklu. Sluneční aktivita nabírá na síle už od roku 2007 a vrcholu by měla dosáhnout v druhé polovině příštího roku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí