do not follow here
Vesmírný pohon < LIVING fUTURE

Boeing získal kontrakt na výrobu 4 komunikačních družic poháněných výhradně iontovými motory

Společnost Boeing získala zakázku na výrobu satelitů, pro komunikační společnosti Satmex z Mexika a Asia Broadcast Satellite, která působí v oblasti indického oceánu. Dopravu satelitů do vesmíru zabezpečí společnost SpaceX, která satelity vynese v letech 2014 a 2015 na oběžnou dráhu se svou raketou Falcon 9. Přestože iontové motory jsou u vesmírných družic využívané už více než 10 let, zatím nebyly používány při dopravě na cílovou orbitu.Výhodou iontového pohonu oproti běžným chemickým je jeho vytrvalost, není sice tak silný, za to dokáže fungovat až tisíce hodin v kuse a spotřebuj mnohem méně paliva. Díky tomu mohou být vesmírné sondy lehčí a tedy i levnější při dopravě do vesmíru. To je výhoda, které chtějí soukromé společnosti využít.

Při dopravě nákladu na geostacionární oběžnou dráhu, kde ve výšce nad 30 tisíc kilometrů komunikační družice operují, jsou dnes využívány chemické motory, kterým cesta zabere rámcově týdny. Při použití xenonového iontového pohonu, tato cesta zabere až několik měsíců, satelit ale může být lehčí a tedy výrazně levnější.

Boeing využívá iontového pohonu ve svých družicích už od roku 1997, slouží ale pro udržení geostacionární oběžné dráhy nad daným místem na zemském povrchu. Společnosti Satmex a ABS jsou prvními, kteří si objednali zcela novou platformu pro komunikační družice Boeing 702SP (702 small platform).
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný pohon

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný pohon
Načítám stránku...
x zrušit