Google jedná s pojišťovnami o uvedení aut bez řidičů do běžného provozu na silnicích

27. 4. 2012

Společnost Google není jen internetový vyhledávač, tato americká firma se rozrostla do nejrozmanitějších oborů globální ekonomiky, mezi které patří i vývoj nových technologií. Jednou z takových je auto řízené počítačem, kdy řidič pouze zadá cílové místo a auto samo zařídí jak a kudy se na něj dostat. To, že to Google myslí s touto technologií vážně, dosvědčuje také fakt, že už proběhla jednání s pojišťovnami a podmínkách uvedení tohoto vynálezu do běžného silničního provozu.Jednání s pojišťovnami tisku potvrdil projektový manažer Anthony Levandowski, který řekl, že jedná jménem Googlu s několika hlavními firmami v oboru. Ty podle Levandowskiho vidí pozitiva aut bez řidičů, na trh ale mohou být uvedeny jen když to bude absolutně bezpečné.

Společnost Google se v březnu pochlubila, že její auto bez řidiče už urazilo přes 320 tisíc kilometrů bez nehody. Propagátoři tohoto směru vývoje silničních vozidel už dlouho volají po zavedení aut bez řidičů, slibují si od toho výrazný pokles nehod a úmrtí na silnicích. Naopak odpůrci varují, že technologie ještě není na tolik vyzrálá, aby byla v nejbližší době uvedena do běžného provozu. Podle Levandowskiho by ve skutečnosti uvedení aut bez řidičů na silnicích v USA mohlo proběhnout do několika let.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Roboti

ESA vyzkoušela s německou vesmírnou agenturou ovládání robota na Zemi z oběžné dráhy

7. 3. 2018 (novější než zobrazený článek)

Ve spolupráci ESA s DLR (Německá vesmírná agentura) se podařilo na dálku ovládat robota z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jde o projekt METERON (Multi-Purpose End-to-End Robotic Operation Network) a jeho cílem bylo prověřit komunikaci mezi astronautem na oběžné dráze a robotem na povrchu. Poslední akce, která proběhla začátkem března, navázala na předchozí aktivity z léta loňského roku. Následovat bude další, komplexnější pokus v létě 2018.

celý článek

Vědci naprogramovali a vyzkoušeli nanoroboty, kteří vyhledají a zničí nádorové buňky

14. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Velký pokrok udělali vědci z National Center for Nanoscience and Technology (Čína) a Arizona State University (USA), když se jim podařilo naprogramovat nanoroboty, kteří úspěšně bojují s rakovinnými nádory. Jejich výzkum je aplikovatelný na všechny druhy rakoviny a výzkumníci nyní hledají partnera, který jim pomůže přenést výsledky jejich výzkumu do reálné praxe. Úspěšná demonstrace této technologie na myších a prasatech byla prezentována v magazínu Nature Biotechnology.

celý článek

Robotický barista obsluhuje zákazníky kavárny v Japonsku

8. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Robot se jménem Sawyer obsluhuje najednou až pětici zákazníků kavárny Henna Cafe v Tokiu. Robot s jediným ramenem oskenuje lístek vytištěný v automatu, pozdraví zákazníka a udělá mu kávu podle jeho přání. Se zákazníky komunikuje hlasem a prostřednictvím LCD panelu s animovanýma očima a podle jeho vlastních slov dokážu udělat lepší kávu než lidská obsluha. Káva od robota stojí asi 70 korun.

celý článek

Americké námořnictvo předvedlo první přistání bezpilotního letadla na letadlové lodi

14. 7. 2013 (novější než zobrazený článek)

Americké bezpilotní letadlo ve středu poprvé hladce dosedlo na palubu letadlové lodi a dosáhlo tak významného milníku ve vývoji robotických letadel. Bezpilotní letadla (unmanned aerial vehicle, UAV) se v posledních letech stala nedílnou součástí výbavy nejen americké armády a plní stále větší počet různých misí, kvůli kterým dříve nasazovali své životy vojáci. Nově teď budou moci UAV používat jako svou operační základnu letadlové lodě, které jsou mobilní a umožní nasazení bezpilotních letadel ve větší míře.

celý článek

Jak levně těžit suroviny ve vesmíru? Pomocí automatických robotů, kteří se dokáží sami replikovat

16. 6. 2013 (novější než zobrazený článek)

Robotická základna, která by těžila nerostné suroviny ve vesmíru, už dávno není tak nepředstavitelná jako tomu bylo dříve. Podle studie publikované ve vědeckém magazínu Journal of Aerospace Engineering by mohla být vystavěna s pouhými dvanácti tunami, které by bylo nutné vynést z povrchu Země do vesmíru raketami, a šesti generacemi vysoce sofistikovaných robotů, kteří se dokáží vzájemně replikovat pomocí rychle se rozvíjející technologie 3D tisku.

celý článek

Nový autonomní rover NASA GROVER zkoumá grónské ledovce pomocí radaru

11. 5. 2013 (novější než zobrazený článek)

Nový rover NASA, GROVER (Greenland Rover nebo také Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research), zkoumá od začátku května ledovce v Grónsku. Energii získává ze solárních panelů a je ovládaný na dálku z blízkého kempu. Jeho úkolem je sbírat data o tloušťce ledové pokrývky pomocí automatického radaru. Zatím jde pouze o první testování v reálném terénu a vědci z Goddardova centra pro vesmírné lety (součást NASA) doufají, že brzy budou moci zkoumat severní pól přímo od stolů ve svých kancelářích.

celý článek

Robotický tuňák bude chránit americké pobřežní vody, a není to jediné robotické zvíře ve vývoji

23. 9. 2012 (novější než zobrazený článek)

Rychlý a pohyblivý tuňák inspiroval americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti k dotování výzkumu robotického podvodního pomocníka nazvaného BIOSwimmer. Jeho úkolem bude zkoumání vraků lodí zevnitř, kam se nedostanou větší roboti nebo potápěči, může provádět kontroly trupu tankerů nebo strážit přístavy v případě hrozby nebezpečí.

celý článek