Vesmírný teleskop Kepler možná našel planetu, která postupně mizí před jeho objektivy

Na zatím neprobádaný fenomén narazili astronomové, kteří pracují teleskopem Kepler, jehož hlavním úkolem je hledání planet mimo sluneční soustavu. Mezi měřeními teleskopu objevili oranžového trpaslíka KIC 12557548, která je zřejmě obíhaná exoplanetou. Množství světla, které planeta při přechodu mezi hvězdou a teleskopem blokuje, však výrazně kolísá. Podle astronomů by k tomu mohlo docházet proto, že planeta se podobá kometě a vychází z ní ocas prachových částeček, které částečně blokují světelné paprsky vycházející z hvězdy.

Exoplaneta KOI-961.03

Exoplaneta KOI-961.03 Ilustrace planetárního systému hvězdy KOI-961, která se nachází ve vzdálenosti 130 světelných let v souhvězdí Labutě. Kolem hvězdy obíhají tři malé exoplanety, z nichž KOI-961.03 je nejmenší a dosahuje velikost Marsu.Exoplaneta KIC 12557548b je velmi malá a zřejmě se podobá planetě Merkur v našem vlastním solárním systému, přestože je výrazně větší. Svou hvězdu oběhne zhruba jednou za 16 hodin a je tak jednou z nejrychleji obíhajících zatím objevených exoplanet. Na jejím povrchu by se mohla teplota pohybovat kolem asi 1800 °C.

Naměřené hodnoty se astronomové pokouší vysvětlit hned několika teoriemi, které se snaží vysvětlit pozorování další exoplanetou nebo tím, že by hvězda KIC 12557548 byla například dvojhvězda. Nakonec se ale přiklání k úniku materiálu z atmosféry planety, díky kterému planeta přichází o hmotnost a v důsledku zřejmě dojde k její úplné dezintegraci.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety