Druhá mise armádního miniraketoplánu X-37b skončila, letadlo samo přistálo v Kalifornii

Mise OTV-2 (Orbital Test Vehicle) byla v sobotu úspěšně ukončena přistáním robotického raketoplánu X-37b zpátky na Zemi. Malý raketoplán, který pro americké letectvo (USAF) vyvinula společnost Boeing, tentokrát strávil na oběžné dráze dlouhých 15 měsíců. Po tuto dobu prováděl různé operace, o kterých však USAF veřejnosti nic konkrétního nesděluje.

X-37b

X-37b Na ilustračním obrázku je X-37b na oběžné dráze při jedné ze svých tajných misí. Mini raketoplán se do vesmíru dostane na vrcholku rakety (zatím to byly rakety Atlas V a Falcon 9), může na oběžné dráze zůstat několik měsíců a následně se vrací zpátky na Zemi. Přistává automaticky s pomocí navigace GPS přesně na místě určení horizontálně jako letadlo.Americké letectvo potvrdilo, že mise proběhla úspěšně, o jejích konkrétních cílech však nechává veřejnost nadále spekulovat. Kdyby nic jiného, tak se určitě podařilo ověřit, že plavidlo zvládne strávit ve vesmíru velmi dlouhé období. Původní mise byla plánována na zhruba rok, byla však prodloužena o další tři měsíce.

Podle vyjádření USAF bylo cílem mise OTV-2 také ověření několika nových technologií pro lety do vesmíru. Mimo jiné tak X-37b ověřila fungování svého tepelného štítu. Při následující misi, kdy do vesmíru poletí opět první z dvojice raketoplánů, bude USAF testovat opakovatelné použití těchto přístrojů.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
X-37B