Slunce v posledních týdnech bouří, po včerejší erupci míří k Zemi oblak nabitých částic

Aktivita naší mateřské hvězdy je na vzestupné tendenci a jako důsledek pozorují astronomové silné sluneční erupce a výrony koronální hmoty. Magneticky aktivní region AR1520 včera po sluneční erupci o síle X1,4 vyslal směrem k Zemi oblak nabitých částic (CME), který by mohl narušit komunikaci s družicemi.

Sluneční erupce

Sluneční erupce doprovázená masivním výronem (výtryskem) koronální hmoty, ze 7. června 2011. Na tomto snímku zachycená vesmírnou sondou NASA SDO.CME (coronal mass ejection, výron koronální hmoty) by měl k Zemi dorazit během soboty. Jako důsledek lze očekávat výpadky komunikace s družicemi na oběžné dráze kolem Země a objevení polárních září nad severním a jižním pólem planety.

S rostoucí sluneční aktivitou roste frekvence i intenzita slunečních erupcí. Slunce prochází pravidelným jedenáctiletým cyklem, jehož vrchol nastane v příštím roce. Do té doby lze očekávat silné erupce a další výrony koronální hmoty směřující k Zemi. Teprve po dosažení tohoto vrcholu se naše hvězda začne opět uklidňovat.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Slunce