ESA chce v roce 2018 poslat na povrch Měsíce první evropskou sondou

Evropská vesmírná agentura už sice zvládla poslat vesmírné sondy k několika planetám a dokonce přistála s modulem Huygens na Titanu, nikdy však ještě evropská sonda nenavštívila povrch Měsíce. To by se mělo podle plánu ESA změnit s misí Lunar Lander v roce 2018, kdy by měl na jižním pólu Měsíce přistát automatický modul.

Měsíc, jižní pól

Měsíc, jižní pól Obrázek jižního pólu Měsíce složený z 983 snímků lunární sondy LRO. Jižní pól vědce NASA zajímá, protože by na něm mohla existovat místa trvalého stínu, kde by mohla být depozita vodního ledu.Hlavním cílem mise je vyvinout a otestovat nové technologie pro automatické přistání na povrchu Měsíce. Sonda Lunar Lander bude vybavena systémem laserů, s jejichž pomocí program na palubě zhodnotí povrch pro přistání a sám vybere nejvhodnější místo s minimálním rizikem. Tuto technologii chce postupně ESA rozvinout pro budoucí průzkum nejen Měsíce, ale i Marsu a dalších těles.

Lunar Lander poletí na jižní pól Měsíce, na místo, kde zatím žádná sonda nepřistála. Kromě testování navigačních technologií bude umět sonda také analyzovat prach na povrchu Měsíce. Jižní pól Měsíce je pro vědce nesmírně zajímavý, na některých místech by totiž mohl existovat vodní led, ukrytý před slunečními paprsky v permanentním stínu kráterů.Specifika mise Lunar Lander
  • Cesta k Měsíci: 2-4 měsíce
  • Trvání mise na povrchu Mesíce: několik měsíců
  • Raketa: Soyuz 2.1b
  • Rozměry sondy: 3 metry na výšku, 5 metrů průměr
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Měsíc