do not follow here
Biologie < LIVING fUTURE

Otec, který v mládí prožíval velký stres, má potom úzkostlivou dceru. Alespoň u myší

Podle studie vědců z Tufts University School of Medicine v Bostonu může být ženská úzkostlivost spojená s prožitky jejích rodičů v mládí. Experimenty u myší podle vědců prokázaly souvislost psychiatrických poruch ženských potomků napříč několika generacemi a stresujícími sociálními prožitky jejich mužských předků.Ptáte se, jak se myši vystavují sociálnímu stresu? Vědci k tomu přistoupili tak, že sledované jednotlivce vystavovali stále se měnícím skupinám myší v kleci. Nejprve pozorovali, že proměnlivé složení myší v kleci v mládí samic vedlo k omezené sociální interakci v jejich dospělosti.

Potom pozorovali chování následující generace a zjistili, že samice byly výrazně ovlivněny prožitky svých rodičů a opět měly problémy se sociální interakcí. Stejné chování vědci pozorovali i u myší, jejichž otec se po vystavení stresu nijak neprojevoval a matka mu nebyla vůbec vystavena.

Vědci se teď pokouší přijít na to, jakým způsobem je toto chování na potomstvo přenášeno. Hledají biochemické změny ve spermatu myší, které by mohly tento jev vysvětlit, je však také možné, že vysvětlení leží někde úplně jinde.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Biologie

Načítám stránku...
x zrušit