První dvě zrcadla pro teleskop Jamese Webba dorazila do NASA, kde budou smontována
Nový obří teleskop James Webb (JWST), který se stane nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu, už má první dvě zrcadla z celkových 18. Teleskop, jehož vývoj ještě před pár měsíci málem letěl ze stolu, kvůli soustavnému zdražování a odkládání, je teď zpátky ve hře, do vesmíru by měl letět za 4 roky.

James Webb vesmírný teleskop nové generace vyvíjený ve spolupráci vesmírných agentur Spojených států, Kanady a Evropy.
Zrcadla pro teleskop vyrábí společnost Ball Aerospace v Koloradu, první várka s dvěma zrcadly dorazila 24. září do Goddardova vesmírného střediska v Marylandu. Zbylých 16 zrcadel poputuje stejnou trasu v následujících 12 měsících. V Goddardově vesmírném středisku budou zrcadla uskladněna v izolované místnosti až do roku 2015, kdy bude teleskop sestaven před svým odletem na oběžnou dráhu.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie James Webb (JWST)
Vesmírný Teleskop Jamese Webba prošel úspěšně posledními testy rozvinutí slunečního štítu
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) prošel úspěšně finálními testy, které ověřovaly jeho schopnost rozvinout sluneční štít. Nové zařízení je tak na dobré cestě ke startu svojí mise, který se očekává v příštím roce.
Vesmírný teleskop nové generace JWST prošel simulací letu raketou, do vesmíru ale poletí až za víc než rok
Kompletně sestavený vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) prošel testy, které ověřily, že je připravený na vibrace a zvuky při letu do vesmíru. Testy proběhly na jihu Kalifornie v areálu Redondo Beach společnosti Northrop Grumman, která teleskop pro NASA a ESA vyvíjí. Let rakety Ariane V s teleskopem JWST je aktuálně plánovaný na 31. října 2021.
celý článekK teleskopu Jamese Webba byly přimontovány solární panely
Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA vyvíjí už přes 20 let a má být výkonnějším nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu. Projekt je nicméně zdržován technickými i finančními problémy a místo původního termínu v roce 2007 poletí do vesmíru až v roce 2021. Práce na vývoji nyní hladce pokračují a teleskop dostal své solární panely, které zajistí dostatečný přísun energie pro všechna zařízení na palubě.
celý článekNový teleskop JWST by mohl detekovat existenci atmosféry u exoplanet pomocí teploty
Hned čtyři nové studie publikované v magazínu Astrophysical Journal, navrhují nový přístup v hledání atmosfér u exoplanet: pomocí měření teploty. Tento přístup je využitelný zejména u exoplanet obíhajících červené trpaslíky, kde je obyvatelná zóna tak blízko hvězdy, že planety v ní mají synchronní rotaci - tedy ukazují svojí hvězdě stále stejnou polokouli.
celý článekVesmírný teleskop Jamese Webba je konečně kompletní, čeká ho ale ještě dlouhá cesta
Obří nástupce Hubblova teleskopu je konečně pohromadě. Vědecké instrumenty, segmentové zrcadlo, nosná konstrukce a obrovský sluneční štít jsou nyní propojeny v jeden komplexní systém, který bude zkoumat vzdálený vesmír v doposud nevídaném detailu. Teleskop za téměř 10 miliard dolarů však ještě do vesmíru nepoletí, jeho let na oběžnou dráhu je naplánován až na rok 2021.
celý článekVypuštění teleskopu JWST se opět odkládá, až na rok 2021
Začátek mise vesmírného teleskopu Jamese Webba se opět odkládá, aktuálně se jako nejbližší možný termín jeho vypuštění jeví březen 2021. Pro tento teleskop nové generace je to další z řady posunů termínu startu, které doprovází takřka celý jeho vývoj. Poslední odložení bylo učiněno na základě lidských chyb a problémů pramenících z komplexnosti teleskopu odhalených při testování a bude stát 800 milionů dolarů.
celý článekJedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba bude blízký hnědý trpaslík
V rámci času věnovanému vědcům, kteří se podíleli na vývoji nového vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), budou astronomové pozorovat hnědého trpaslíka. Tyto vesmírné objekty nejsou ani hvězdou, ani planetou, v jejich nitru totiž nežhne termojaderná reakce, přesto však mají několik charakteristik hvězdných objektů. Teleskop nové generace se pomalu blíží ke svojí cestě do vesmíru, která je aktuálně plánována na začátek roku 2019 a astronomové po celém světě se připravují na pozorování, na která jsou současné teleskopy krátké.
celý článek