ESA v roce 2017 vypustí na oběžnou dráhu malý teleskop, který bude zkoumat už známé exoplanety. Podobně jako například Kepler bude zkoumat záři blízkých hvězd a zkoumat přechody exoplanet, které světlo hvězdy nepatrně tlumí. Astronomové tak chtějí zpřesnit informace o známých planetách a zjistit více o formování a evoluci planet a planetárních systémů.
Primárním cílem teleskopu CHEOPS budou planety o velikost dvou až pěti Zemí, které lze dobře pozorovat. Astronomové mezi nimi chtějí hledat skalnaté planety, které by se mohly, byť jen vzdáleně, podobat Zemi.
Relativně levná mise CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) bude mít za úkol pozorování už známých exoplanet u zářivých hvězd. Protože CHEOPS bude pozorovat už objevené exoplanety, bude se dívat ve správný moment na správné místo, aby zachytil jak planeta přechází před svojí hvězdou. Soustředit se bude na planety od velikosti Země po velikost Neptunu a bude určovat jejich přesnou velikost. Společně s hmotností zjištěnou jinými vědeckými přístroji tak budou vědci moci určit celkovou hustotu planet a tím i nastavit limity pro jejich složení.Parametry mise CHEOPS