Supermasivní černá díra ve středu naší galaxie byla přistižena při erupci

Rentgenový teleskop NuSTAR zachytil silnou erupci u černé díry Sagittaruis A* v centru Mléčné dráhy. Relativně klidná černá díra ve srovnání s některými jinými aktivními galaktickými jádry, tak ukazuje, že i v jejím okolí se dějí zajímavé věci.

Sagittaruis A*

Sagittaruis A* Záblesk rentgenové radiace, který zachytil vesmírný teleskop NuSTAR. Bílá oblast ve středu snímku je extrémně horká hmota rotující nejblíž černé díře. V okolí jsou potom zbytky jiných hvězd, jejich planet a oblaků plynů. Po pravé straně je časový průběh rentgenového záblesku jak jej pozoroval teleskop NuSTAR.Dva dny během července, měsíc po začátku operací se NuSTAR spojil v pozorování středu Mléčné dráhy s dalším vesmírným teleskopem Chandra, která snímá slabší rentgenové vlnění a třetím z teleskopů bylo zařízení na hoře Mauna Kea na Havaji s infračervenými detektory. 

Co teleskopy zachytily, byl zřejmě záblesk způsobený hmotou, která se nebezpečně přiblížila horizontu události černé díry, limitu, zpoza kterého už neunikne gravitaci černé díry ani světlo. Astrofyzikové si teď budou lámat hlavy ve snaze dekódovat to, co vlastně na snímcích vidí, pomůže jim to k lepšímu pochopení černých děr a fenoménů, které s sebou jejich existence přináší.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Sagittarius A*