ESA bude podporovat komerční využití iontových pohonů na oběžné dráze Země

Evropská vesmírná agentura se prostřednictvím ministrů členských zemí v listopadu dohodla na vytvoření partnerství se soukromým sektorem při vývoji elektrického pohonu pro komerční satelity. Využití iontových motorů umožní celkové snížení nákladů na provoz družic, namísto stávajících chemických motorů, které s sebou do vesmíru musí vozit velké množství paliva, totiž využívají elektřinu a jen malé množství paliva.

GOCE

GOCE vesmírná sonda ESA vypuštěná v roce 2009. Jejím úkolem bylo měřit gravitační pole Země z výšky asi 260 kilometrů nad povrchem.Vesmírné agentury jako ESA, NASA nebo JAXA už iontové motory využívají jak pro meziplanetárním mise (Dawn, Hayabusa), tak pro družice pozorující Zemi (GOCE). Komerční využití vidí satelitní operátoři zejména u geostacionárních družic, které po dosažení nízké oběžné dráhy (stovky kilometrů nad zemí) putují hlouběji do vesmíru (desítky tisíc kilometrů od povrchu planety). 

Na summitu v Neapoli 21. listopadu se ESA dohodla na podpoře komerčního využití iontových motorů - programu Elektra. Společnost Boeing už v březnu oznámila vývoj svých prvních koster družic, které budou využívat iontových motorů. První by měly letět do vesmíru už v roce 2014 pro telekomunikační společnosti SatMex a Asia Bradband.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmírný pohon