Vesmírné solární observatoři Solar Dynamics Observatory (SDO) se 30 ledna podařilo svými teleskopy zachytit průběh masivní CME (coronal mass ejection, výron koronální hmoty). Video bylo seskládáno z obrázků snímaných každých 30 sekund.
LIVINGfUTURE.cz
Tyto detailní záběry sluneční korony pořídila v březnu letošního roku evropsko-americká vesmírná sonda Solar Orbiter. Nacházela se při tom pouhých 0,378 AU od Slunce, tedy blíž než planeta Merkur. Na snímku je oblast sluneční korony označovaná jako aktivní region, kde panují teploty kolem milionu stupňů.
Nedávná pozorování komety C/2021 A1 (Leonard) ukazují, že po lednovém průletu kolem Slunce ztratila své jádro i ocas. Astronomové se shodují, že došlo k jejímu rozpadu, nepřežila totiž přiblížení k hvězdě. Jako jeden z prvních to zaznamenal 23. února Martin Mašek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Dvě nové vesmírné mise budou za několik let zkoumat naši hvězdu. Jde o MUSE, což je ultrafialový teleskop, a 9 družic HelioSwarm, které budou v úzké spolupráci zkoumat magnetické pole a sluneční vítr. NASA tyto dvě mise vybrala k realizaci z většího počtu rozpracovaných návrhů. Datum jejich startu zatím nebylo určeno, v předchozích požadavcích se nicméně objevoval požadavek na start do roku 2026.