do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

NASA hlásí objev dalších Zemi-podobných planet, obíhají hvězdu Kepler-62

Pozorování vesmírným teleskopem Kepler přinesla další nové extrasolární planety, a podle NASA by mohlo jít o planety velmi podobné Zemi. Objev se točí kolem hvězdy Kepler-62 (2MASS J18525105+4520595), která se nachází ve vzdálenosti 1200 světelných let a má velikost zhruba dvou třetin Slunce. Kolem obíhá hned pětice planet, ze kterých dvě by měly být skalnaté a měly by se nacházet v takové vzdálenosti od mateřské hvězdy, která umožňuje existenci kapalné vody na jejich povrchu.Podle Billa Boruckiho, který vede tým vědců pracujících s vesmírným teleskopem Kepler, jde o zatím nejlepší kandidáty na dvojče Země, které je pro astronomy hledající exoplanety svatým grálem. Planeta podobná Zemi by měla mít určité charakteristiky, aby na ní mohly být podobné podmínky. Mezi ně patří správná teplota, existence atmosféry a vhodné složení jak planety tak její atmosféry. Současné technologie nám však neumožňují detailnější pozorování této hvězdy, astronomové tedy musí pracovat s tím, co mají k dispozici.

Kepler planety hledá tak, že pozoruje hvězdy a hledá jejich slabé pohasnutí způsobené planetou přecházející mezi teleskopem a hvězdou. Astronomové takto nejen získají informaci, že tam exoplaneta skutečně je, ale mohou také poznat jak je velká, podle míry pohasnutí zářivosti hvězdy při přechodu planety. Zároveň mají informaci o tom, jak dlouho trvá na exoplanetě jeden rok, z čehož lze odhadnout její vzdálenost od hvězdy a tedy i podmínky, které na jejím povrchu panují.Kepler-62e
Exoplaneta Kepler-62e je o asi 60 % větší než Země a obíhá na vnitřní hranici tzv. obyvatelné zóny hvězdy. Nachází se asi 0,4 AU od své hvězdy (1AU = vzdálenost Země-Slunce) a jeden rok na Kepler-62e trvá 122 dní. Za předpokladu, že má atmosféra planety podobné složení jako Země, by na ní mohly panovat příjemné teploty podobné subtropům na Zemi. Takové podmínky by také umožňovaly existenci množství kapalné vody.
Kepler-62f
Planeta f v systému hvězdy Kepler-62 je o 40 % větší než naše planeta, obíhá ve větší vzdálenosti než její sesterská planeta e (0,7 AU) a její rok trvá 267 dní. Teploty zde zřejmě budou o něco nižší, protože se nachází dále od hvězdy, na vnější hranici obyvatelné zóny. Planetární systém hvězdy Kepler-62 je vzdálený přes tisíc světelných let a detailní pozorování planet nejsou se současnými technologiemi možná. To, zda jsou planety obyvatelné, tedy není ani zdaleka jisté, ve skutečnosti není ani jisté to, zda jde o skalnaté planety, i když jejich stáří a velikost by tomu nasvědčovaly. Přesto jsou astronomové přesvědčeni, že jde o planety, které jsou Zemi velmi podobné a jsou na špičce žebříčku planet, které by mohly podporovat život na svém povrchu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit