do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé detekovali exoplanetu pomocí rentgenového teleskopu

Jedním ze způsobů jak najít exoplanety je pozorování mateřské hvězdy a čekání na moment, kdy planeta přechází mezi hvězdou a teleskopem a způsobí tak její mírné pohasnutí. Tato metoda ale byla doposud využívána pouze optickými teleskopy a pomohla najít stovky exoplanet a tisíce potenciálních kandidátů. Nově nyní vědci zaměřili dva vesmírné rentgenové teleskopy k blízké hvězdě HD 189733, kolem které obíhá nejbližší horký jupiter od Slunce.Hvězda HD 189733 (V452 Vulpeculae) se nachází ve vzdálenosti 63 světelných let od Slunce a skládá se z oranžového trpaslíka podobného Slunci a malého červeného trpaslíka, objeveného v roce 2006. Kolem větší z hvězd potom obíhá exoplaneta, plynný obr HD 189733a o 13 % větší než Jupiter nacházející se velmi blízko hvězdě. Jedná se o nejbližší exoplanetu tohoto typu a tak je častým cílem astronomů.

K HD 189733a byly upřeny rentgenové teleskopy Chandra (NASA) a XMM-Newton (ESA), které celkem pozorovaly sedm tranzitů planety před její hvězdou (šest s Chandrou a jeden z Newtonem). Astronomové díky rentgenovým měřením získali nová data o atmosféře planety, která se díky blízkosti k hvězdě a jejím větrům zmenšuje každým dnem. K jejich překvapení se zdá, že planeta disponuje vrstvami atmosféry, které nechají optické světlo projít, rentgenové vlnění ale blokují. 

Horký jupiter u HD 189733 se stal cílem teleskopu i nedávno, tentokrát šlo o Hubble, který jej pozoroval ve viditelném světle a získal první měření exoplanety v reálných barvách. Podle těchto měření má planeta modrou barvu, ne však od oceánů, jako je tomu u naší planety, ale od částeček skla, které jsou součástí její atmosféry.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit