Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sám

Americká společnost Sierra Nevada provedla ve čtvrtek v Kalifornii druhý úspěšný test s malým raketoplánem Dream Chaser. Funkční prototyp byl v rámci dvouhodinového testovacího letu zavěšen na helikoptéře Erikson, která je vybavena jeřábem, a kopíroval trajektorii, po které bude po návratu z oběžné dráhy přistávat. Dream Chaser je jedním z plavidel, které si klade za cíl během několika let vynášet lidskou posádku do vesmíru.

Dream Chaser

Dream Chaser raketoplán vyvíjený americkou společností Sierra Nevada pro dopravu nákladu nebo lidské posádky na ISS.Společnost Sierra Nevada se podílí na programech NASA CCDev2 (Commercial Crew Development) a CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability), díky tomuto partnerství dostává od americké vesmírné agentury část financí na vývoj.

Během testu byl kladen důraz zejména na navigační a kontrolní software, který je součástí palubního počítače. Zároveň bylo pozorováno chování Dream Chaseru ve vzduchu, při vysunutí podvozku a samotném přistání. Zavěšení na helikoptéře ale zdaleka neodpovídá podmínkám, kterým bude plavidlo vystaveno při reálném letu. K těm se přiblíží první test s volným letem, který by měm proběhnout už letos na podzim. Sierra Nevada plánuje první lety s posádkou už na rok 2016.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Dream Chaser