NASA testuje v nových raketových motorech součástky vytisknuté pomocí 3D tiskárny

Doposud největší komponentu vyrobenou pomocí stále rychleji se rozšiřující nové technologie - 3D tisku - testuje NASA v právě vyvíjených raketových motorech. Snahou americké vesmírné agentury je, jak jinak, snižování nákladů a 3D tisk tomu může výrazně pomoci. Také proto se má stát 3D tiskárna už brzy součástí vybavení Mezinárodní vesmírné stanice, kde bude moci astronautům vyrobit téměř libovolné nářadí bez nutnosti dalšího drahého startu rakety ze Země.

Testovací stanoviště A-2

Testovací stanoviště A-2 ve vesmírném středisku Johna C. Stennise. Místo, kde se testuje nový raketový motor J-2X.Právě testovaná součástka slouží pro vstřikování paliva do raketového motoru a skládá se z 28 součástek. Je vyráběna pomocí techniky selective laser melting, která postupně nanáší vrstvy sloučeniny niklu a chromu až vytvoří požadovaný design. Zážehový test proběhl úspěšně a testovaná součástka fungovala podle specifikací. Inženýři NASA budou v následujících týdnech zkoumat, zda vysoké teploty vstřikovač nepoškodily a je dostatečně odolný.

NASA zatím větší 3D součástky víceméně pouze testuje, v budoucnu by se ale podobný injektor vytisknutý v 3D tiskárně mohl stát součástí motoru pohánějícího SLS, raketu, která má dopravovat lidi na Měsíc a hlouběji do vesmíru.

Záznam testu
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
3D tisk
tag icon
Další články z kategorie
3D tisk