do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Oceán pod povrchem Titanu je zřejmě slaný jako Mrtvé moře

Data z vesmírné sondy Cassini podle Vědců z JPL nasvědčují tomu, že oceán, který se ukrývá pod povrchem Titanu, by mohl být stejně slaný jako nejslanější jezero na Zemi. Studie vychází z gravitačních a topografických měření sondy, která za posledních deset let u planety Saturn kolem Titanu několikrát proletěla. Výsledkem je zpřesněná analýza složení vnější slupky tohoto tajuplného měsíce, jediného s hustou atmosférou v celé sluneční soustavě.Výsledky měření sondy Cassini lze podle vědců vysvětlit vysokou hustotou podpovrchového oceánu. Jádro měsíce tak možná obklopuje voda smíchaná s solemi síry, sodíku a draslíku.

Kromě toho vědci také zjistili, že hloubka oceánu není stejná všude na Tritonu. Její členitost poukazuje na probíhající procesy mrznutí oceánu a tvrdé povrchové slupky. V té by se měly nacházet trhliny, které do atmosféry měsíce vypouští metan. Vědci už dlouho předpovídají útvary podobné gejzírům na povrchu Titanu, které by atmosféru doplňovaly metanem, jejich existence však zatím přímo dokázána nebyla. 

Hustá atmosféra kamerám sondy Cassini zabraňuje proniknout až na povrch. Vědci tak musí k získání informací o Titanu využívat různých jiných způsobů, jako jsou radarová nebo gravitační měření. 

Ještě necelé tři roky bude moci Cassini sbírat informace od planety Saturn, v září roku 2017 sonda skončí svou misi v atmosféře planety, kterou 13 let obíhala.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit