do not follow here
Venus Express < LIVING fUTURE

Z atmosféry Venuše se vynořila sonda Venus Express a stoupá stále výš, než zase zmizí v hustých oblacích

Po skončení hlavní části mise Venus Express letos na jaře se vědci v ESA rozhodli pro grandiózní zakončení života této orbitální sondy, dnes jediné, která Venuši pozoruje. Cílem prodloužené části mise je prozkoumat podrobněji hustou atmosféru našeho souseda, a to doslova z blízka. Orbitální družice výrazně změnila svou oběžnou dráhu a létá nyní velmi nízko, do hustých mraků a zkoumá strukturu, dynamiku a složení atmosféry Venuše.Venus Express krouží kolem Venuše od roku 2006, svá pozorování prováděla z eliptické oběžné dráhy, která ji zavedla do vzdálenosti až 60 tisíc kilometrů od povrchu, ale také ji přiblížila k planetě na pouhých 250 kilometrů, těsně nad hranici atmosféry. Po skončení hlavní části mise a s mizícími zásobami paliva pro udržování stabilní oběžné dráhy se operátoři ESA rozhodli prozkoumat atmosféru planety. Nechali tak sondu zachytit gravitací Venuše, a ta se dostala na novou oběžnou dráhu, která ji dnes zavádí až na výšku 130 kilometrů nad povrchem planety.

Vědci při těchto průletech zkoumají vliv atmosféry na vesmírnou sondu a nutno podotknout že není nevýznamný. Atmosféra Venuše je proslulá svým skleníkovým efektem, který udržuje nesmírně vysoké teploty a tlak na povrchu planety. Sovětské sondy, které na Venuši přistávaly (nebo se pokoušely přistát) už od 70. let vydržely na povrchu pouhých pár desítek minut než byly nenávratně poškozeny vysokými teplotami.

Vědcům se při průletech Venus Express atmosférou podařilo změřit zpomalení družice v souvislosti s třením v atmosféře, z těchto dat zjistí více o hustotě atmosféry a její proměnlivosti. Mimo jiné vědci detekovali výrazné změny v atmosféře mezi dnem a nocí. Dalším zajímavým faktem je asi tisíckrát hustější atmosféra ve 130 kilometrové výšce ve srovnání s výškou 160 kilometrů nad povrchem. Tyto údaje budou velmi cenné při plánování příštích misí k naší sesterské planetě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venus Express

tag icon
Další články z kategorie
Venus Express
Načítám stránku...
x zrušit