Z atmosféry Venuše se vynořila sonda Venus Express a stoupá stále výš, než zase zmizí v hustých oblacích

Po skončení hlavní části mise Venus Express letos na jaře se vědci v ESA rozhodli pro grandiózní zakončení života této orbitální sondy, dnes jediné, která Venuši pozoruje. Cílem prodloužené části mise je prozkoumat podrobněji hustou atmosféru našeho souseda, a to doslova z blízka. Orbitální družice výrazně změnila svou oběžnou dráhu a létá nyní velmi nízko, do hustých mraků a zkoumá strukturu, dynamiku a složení atmosféry Venuše.

Venus Express

Venus Express Orbitální sonda Evropské vesmírné agentury obíhající kolem planety Venuše. Mise Venus Express začala startem do vesmíru v roce 2005, kolem planety obíhala od dubna 2006 do prosince 2015, kdy byla navedena do atmosféry Venuše.Venus Express krouží kolem Venuše od roku 2006, svá pozorování prováděla z eliptické oběžné dráhy, která ji zavedla do vzdálenosti až 60 tisíc kilometrů od povrchu, ale také ji přiblížila k planetě na pouhých 250 kilometrů, těsně nad hranici atmosféry. Po skončení hlavní části mise a s mizícími zásobami paliva pro udržování stabilní oběžné dráhy se operátoři ESA rozhodli prozkoumat atmosféru planety. Nechali tak sondu zachytit gravitací Venuše, a ta se dostala na novou oběžnou dráhu, která ji dnes zavádí až na výšku 130 kilometrů nad povrchem planety.

Vědci při těchto průletech zkoumají vliv atmosféry na vesmírnou sondu a nutno podotknout že není nevýznamný. Atmosféra Venuše je proslulá svým skleníkovým efektem, který udržuje nesmírně vysoké teploty a tlak na povrchu planety. Sovětské sondy, které na Venuši přistávaly (nebo se pokoušely přistát) už od 70. let vydržely na povrchu pouhých pár desítek minut než byly nenávratně poškozeny vysokými teplotami.

Vědcům se při průletech Venus Express atmosférou podařilo změřit zpomalení družice v souvislosti s třením v atmosféře, z těchto dat zjistí více o hustotě atmosféry a její proměnlivosti. Mimo jiné vědci detekovali výrazné změny v atmosféře mezi dnem a nocí. Dalším zajímavým faktem je asi tisíckrát hustější atmosféra ve 130 kilometrové výšce ve srovnání s výškou 160 kilometrů nad povrchem. Tyto údaje budou velmi cenné při plánování příštích misí k naší sesterské planetě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Venus Express

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsou

5. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsouNový výzkum ukazuje na možnost, že lávové proudy na povrchu Venuše pozorované z oběžné dráhy by mohly být staré jen několik let. Pokud se tyto závěry potvrdí, stala by se Venuše po Zemi teprve druhou planetou ve sluneční soustavě, kde prokazatelně probíhají vulkanické procesy. Průzkum povrchu sousední planety však není snadný kvůli její velmi husté a toxické atmosféře.

celý článek

Měření sondy Venus Express přinesla další argumenty pro aktivní vulkanismus na Venuši

23. 6. 2015 (novější než zobrazený článek)

Měření sondy Venus Express přinesla další argumenty pro aktivní vulkanismus na VenušiVenuše je zhruba stejně velká jako Země, měla by mít i podobné složení. Na rozdíl od Země má ale velmi hustou atmosféru, skrz kterou se dá jen těžko prohlédnout až k povrchu a vidět na vlastní oči jak povrch skutečně vypadá. Vědce velmi zajímá, zda je sousední planeta stále geologicky aktivní a zatím největší argument přinesla ze záhrobí evropská orbitální sonda Venus Express, která ukončila svou misi koncem loňského roku.

celý článek

Družice Venus Express dosloužila, jaký bude budoucí průzkum planety Venuše?

21. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Družice Venus Express dosloužila, jaký bude budoucí průzkum planety Venuše?Na manévry, které by pomohly udržet orbitální sondu Venus Express na vyšší oběžné dráze, nevyšlo palivo. Sonda teď nemá dostatek paliva, aby se udržela na oběžné dráze a bude postupně klesat až nakonec shoří v husté atmosféře Venuše. Solární panely sice stále mohou dodávat energii přístrojům na palubě, sonda však potřebuje palivo pro své trysky, aby se mohla napozicovat směrem k Zemi a odeslat data. Končí tak úspěšná evropská mise k naší sousední planetě, která teď zůstane nějakou dobu osamocená, bez aktivní lidské přítomnosti.

celý článek

Dosluhující družici Venus Express dochází palivo a ztratila spojení se Zemí

11. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Dosluhující družici Venus Express dochází palivo a ztratila spojení se ZemíPo osmi letech operací na oběžná dráze Venuše pozvolna přichází konec mise evropské orbitální sondy Venus Express. 26. listopadu ztratili operátoři se sondou kontakt a od té doby se jej snaží obnovit. Zatím se jim podařilo pouze získat potvrzení, že solární panely míří ke Slunci, sonda však rotuje a zřejmě se nedaří zamířit anténu směrem k Zemi. Venus Express je dnes jediná sonda, která krouží kolem Venuše, další průzkum Venuše možná přinese japonská sonda Akatsuki v od příštího roku.

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole Venuše

11. 4. 2012

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole VenušeVenuše, na rozdíl od Země nebo Jupiteru, nedisponuje globálním magnetickým polom, které planetu chrání před slunečními větry. Horní vrstvy husté atmosféry Venuše však dokáží zpomalovat odrážet některé částice, čímž vytváří slabou indukovanou magnetosféru. Vědci teď poprvé objevili důkaz, že se i na Venuši v tomto zmenšeném magnetickém poli objevují tzv. magnetická přepojení, doposud pozorovaná pouze u Merkuru, Země, Jupiteru a Saturnu.

celý článek

Sluneční vítr vytváří na Venuši bez magnetosféry exploze horkých proudů subatomárních částic

14. 3. 2012

Sluneční vítr vytváří na Venuši bez magnetosféry exploze horkých proudů subatomárních částicPřesto, že Venuše byla po dlouhou dobu považována za sesterskou planetu k Zemi, ve skutečnosti je velmi odlišná. Podoba končí u zhruba stejné velikosti a vzdálenosti od Slunce, na Venuši je ale 100x vyšší teplota, hustá atmosféra plná toxických kyselin a žádné magnetické pole. Bez magnetického pole není planeta chráněna před slunečními větry, které tak pronikají až na povrch kde se projevují různými způsoby, jedním z nich jsou anomální horké proudy (hot flow anomaly, HFA), které dokáží obrátit směr nabitých subatomárních částic ze Slunce a poslat zpátky.

celý článek

Evropská sonda Venus Express našla v atmosféře Venuše ozónovou vrstvu

9. 10. 2011

Evropská sonda Venus Express našla v atmosféře Venuše ozónovou vrstvuEvropské vesmírné sondě obíhající Venuši se podařilo detekovat v horních vrstvách atmosféry planety ozónovou vrstvu. Kromě Země a Marsu je tedy druhá planeta od Slunce třetím objektem sluneční soustavy, který má vrstvu tvořenou molekulami se třemi atomy kyslíku. Na Zemi je ozónová vrstva nezbytná pro život na povrchu planety, právě proto se o ní vědci snaží dozvědět co nejvíce informací.

celý článek