Dvě družice pro Galileo jsou po startu na špatné oběžné dráze, zřejmě kvůli závadě na ruské raketě

Poslední mise, která měla ke stávajícím čtyřem družicím evropského navigačního systému Galileo přidat dvě další, má velké problémy. Raketa Sojuz měla 22. srpna vynést dva satelity na cirkulární oběžnou dráhu ve výšce 23 tisíc kilometrů, místo toho jsou teď ale na eliptické dráze s mnohem větším přiblížením a vzdálením se od Země. Operátoři v letovém středisku ještě stále nerozhodli, zda bude možné družice uvést na správnou orbitu nebo je využít k přesnému určení pozice na povrchu planety.

Galileo

Galileo Jedna z třiceti družic navigačního systému Galileo.Evropská vesmírná agentura, která na projektu Galileo spolupracuje s Evropskou Unií, vypouští družice raketami Sojuz U, které nakupuje z Ruska. Problém se patrně objevil na třetím stupni rakety Fregat-MT, kterou vyrábí NPO Lavočkin. Ruské rakety mají v posledních letech časté problémy, ať už při startech s komerčními satelity nebo s meziplanetárními misemi jako byla ruská mise na měsíc Marsu Fobos-Grunt.

Samotné satelity jsou v dobrém stavu, jsou plně funkční, mají roztažené solární panely a disponují také více než 70 kilogramy paliva, které mělo pomáhat udržet stabilní oběžnou dráhu po dobu 12 let. Operátoři ESA nyní zkoumají, jak na maximum využít obou satelitů, které stály každý 40 milionů euro.

Satelity, nesoucí označení Galileo-FOC FM1 a Galileo-FOC FM2, jsou první plně funkční, oproti čtyřem stávajícím, které byly vypouštěny od roku 2011 jako prototypy, jejichž úkolem bylo ověřit fungování navržených technologií. Celkem bude Galileo sestávat ze 30 družic, které budou Zemi obíhat ve vzdálenosti 23 500 kilometrů. Další družice mají letku rozšířit už letos v prosinci, plně funkční satelitní navigaci by podle plánů měla mít Evropa v roce 2017.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Galileo (navigace)

Čtveřice satelitů Galileo je připravena ke startu v polovině prosince, všechny na jedné raketě

22. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Čtveřice satelitů Galileo je připravena ke startu v polovině prosince, všechny na jedné raketě12. prosince odstartuje speciálně modifikovaná raketa Ariane 5 se čtyřmi satelity evropské navigace Galileo z jihoamerického kosmodromu Kourou. Na oběžnou dráhu vynese do výšky 23 500 km satelity s pořadovými čísly 19-22 z plánovaných třiceti. Minulý měsíc přiletěly satelity po dvou do Francouzské Guyany, kde byly následně zkontrolovány, zda u nich nedošlo k poškození při letu, a bylo do nich natankováno palivo. Paralelně je připravována také raketa Ariane 5, která je ponese na oběžnou dráhu.

ESA úspěšně vypustila další dva satelity evropské globální navigace Galileo

15. 10. 2012

ESA úspěšně vypustila další dva satelity evropské globální navigace GalileoTřetí a čtvrtý satelit navigačního systému Galileo vyletěly v pátek na oběžnou dráhu na raketě Soyuz ST-B z kosmodromu Kourou v latinské Americe. Start proběhl bez problémů a satelity jsou na své předem určené oběžné dráze ve výšce 23 tisíc kilometrů na Zemí. Se čtyřmi plně funkčními satelity může ESA poprvé demonstrovat schopnosti systému Galileo.

celý článek

Další dvě družice navigačního systému Galileo už dorazily do kosmodromu Kourou v jižní Americe

11. 8. 2012

Druhá dvojice satelitů Galileo dorazila v úterý do Francouzské Guyany na palubě obřího letadla Antonov, které přiletělo z Říma. V říjnu je vynese raketa Soyuz ST-B na oběžnou dráhu do výšky asi 23 tisíc kilometrů, kde doplní první dvojici družic z loňského roku. Soustava čtyř družic poprvé dovolí kalkulovat pozici za výhradního použití evropské technologie Galileo.

GIOVE-B, experimentální družice navigačního systému Galileo, zvyšuje svou orbitu a jde do šrotu

29. 7. 2012

GIOVE-B, experimentální družice navigačního systému Galileo, zvyšuje svou orbitu a jde do šrotuEvropská družice GIOVE-B, podobně jako GIOVE-A na konci letošního června, dosloužila a uvolňuje místo plnohodnotným satelitům systému Galileo. V úterý byly zažehnuty trysky družice, které ji vynesly na oběžnou dráhu o 30 kilometrů vyšší než původních 23 222 km. Během následujících tří týdnů bude oběžná dráha GIOVE-B nadály zvyšovat, dokud nedosáhne finální oběžné dráhy určené pro vysloužilé satelity.

celý článek

První testovací družice evropské satelitní navigace Galileo byla vyřazena z provozu

9. 7. 2012

První testovací družice evropské satelitní navigace Galileo byla vyřazena z provozuPrvní testovací družice Galilea, GIOVE-A (Galileo In-Orbit Validation Element), vyletěla do vesmíru už v prosinci 2005 z Bajkonuru. Jejím úkolem bylo ověření fungování atomických hodin, zjištění vlivu radiace na střední orbitě na zařízení sondy a také vyslala první signály navigace Galileo z oběžné dráhy.

celý článek

Český parlament schválil přesun sídla Galilea do Prahy, proběhne zřejmě už v létě

4. 5. 2012

Český parlament schválil přesun sídla Galilea do Prahy, proběhne zřejmě už v létěSněmovna České republiky ve čtvrtek schválila přesun administračního sídla evropské satelitní navigace Galileo do Prahy. Jde o první celoevropskou instituci, která bude mít sídlo v České republice. Celý projekt je výrazně zpožděný a předražený, přestože už měl několik let fungovat, na oběžné dráze jsou zatím pouhé dvě družice z plánovaných 30.

celý článek

Nový iPhone 4S využívá kromě navigace GPS také ruský navigační systém Glonass

31. 10. 2011

Společnost Apple zabudovala do nové verze svého telefonu hned dva systémy pro určení pozice, dnes už standardně využívaný americký systém GPS a nově také ruský satelitní systém Glonass. Ruská média tuto zprávu převzala s nadšením a dostala se i na první stránky ruských novin. Podle deníku Vedomosti jde o první případ, kdy se podobný ruský systém dostal na světový trh.

celý článek