do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

NASA dala zelenou novému teleskopu TESS, který bude pátrat po nových exoplanetách

Mise TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) se podle všeho dočká své realizace. NASA oficiálně potvrdila tuto misi, a ta tak vstupuje do fáze vývoje. TESS je dalším krokem v hledání exoplanet v blízkosti sluneční soustavy podobných Zemi, které zažilo doslova boom díky vesmírnému teleskopu Kepler. Start rakety s novou vesmírnou observatoří je aktuálně plánován na rok 2017, primární část mise by měla trvat dva roky. TESS je součástí programu NASA Astrophysics Explorer missions.Předchůdce teleskopu TESS, Kepler, byl namířen na jediné místo v naší galaxii, směrem k souhvězdí Labutě. Na tomto malém kousíčku noční oblohy ale našel teleskop tisíce kandidátů na exoplanety z nichž stovky byly potvrzeny dalšími pozorováními. TESS bude využívat podobného přístupu, bude sledovat tranzity exoplanet mezi jejich hvězdou a teleskopem v naději, že dojde k zastínění části světla, které vydává vzdálená hvězda. TESS ale bude na rozdíl od Keplera zkoumat celou noční oblohu.

Nová observatoř se zaměří na hvězdy v okolí dvou set světelných let kolem sluneční soustavy. Vědci chtějí prozkoumat sta tisíce předem vybraných hvězd a doufají, že se jim podaří objevit na 5 tisíc nových exoplanet z nichž by až 50 mohlo být podobných Zemi svou velikostí.

A jak se bud mise TESS lišit od nedávno skončené mise teleskopu Kepler? Jak už bylo zmíněno, TESS bude zkoumat celou oblohu, na rozdíl od malého výseku, který byl v zorném poli Keplera. Jednou z výhod tohoto přístupu je, že observatoř bude mít větší možnost nalezení blízkých exoplanet, v zorném poli Keplera totiž byla většina exoplanet vzdálenější než 600 světelných let.

TESS bude také spoléhat na další zařízení, která budou jeho výzkum doplňovat. Konkrétně půjde, podobně jako u Keplera, o pozemní observatoře, které budou mít za úkol potvrdit kandidáty identifikované teleskopem TESS. Kromě pozemních observatoří by měl nalezené kandidátské planety zkoumat také zcela nový teleskop JWST (James Webb Space Telescope), který by tou dobou už mohl být v provozu, aktuálně plánovaný start jeho mise je na podzim roku 2018.

Parametry mise
  • start: 2017
  • délka: 2 roky
  • oběžná dráha: vysoká oběžná dráha kolem Země (100 000 - 380 000 kilometrů)
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit