do not follow here
Cygnus < LIVING fUTURE

Společnost Orbital Sciences vybrala pro příští let nákladní lodi Cygnus rakety Atlas V

Po říjnové nehodě rakety Antares, která zničila předchozí loď Cygnus směřující na ISS, se společnost Orbital Sciences rozhodla využít jiné rakety, aby nedošlo ke zpoždění v dodávkách na stanici. Atlas V je osvědčená raketa, kterou provozuje společnost United Launch Aliance. Obě společnosti podepsaly dohodu, podle které bude raketa Atlas využita pro start lodi Cygnus jednou nebo dvakrát. Nejbližší plánovaný start je v posledním čtvrtletí roku 2015.Ačkoli se to může zdát dlouhá doba, společnost Orbital Sciences je ráda za vzniklou dohodu. Program startů raket Atlas V je totiž na příštích 18 měsíců velmi nabitý. Kromě United Launch Aliance tak bylo údajně zvažováno také využití raket Falcon nebo Ariane.

Mezitím budou nadále probíhat práce na samotné raketě Antares, která nebyla odepsána. Pokud se do příštího roku podaří odtranit veškeré problémy, které by mohly opět vést k nehodě, bude jejich provoz obnoven. Pokud se tak nepodaří společnost Orbital Sciences využije v roce 2016 raketu Atlas V znovu.

28. října, při třetím placeném letu k ISS, se raketa Antares vzňala krátce po startu. Při následné explozi došlo ke zničení rakety, nákladní lodi Cygnus i startovací rampy v areálu Mid Atlantic Regional Spaceport ve Virginii, odkud rakety Antares vzlétají. Za explozí podle vyšetřovatelů stojí závada na motoru prvního stupně AJ-26, který je modifikovanou verzí více než 40 let starého sovětského motoru. V nové verzi rakety Antares by tento motor už neměl figurovat, v Orbital Sciences se rozhodli pro jiný ruský motor - motor RD-193.

Společnost Orbital Sciences má s NASA podepsanou dohodu, která ji zavazuje k dopravení 20 tun nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici do roku 2017. Za tyto služby má soukromá společnost obdržet sumu 1,9 miliardy dolarů. Mělo toho být dosaženo během osmi letů nákladních lodí Cygnus, nyní však společnost Orbital Sciences zvažuje pouhých sedm letů, pokud bude využito faktu, že raketa Atlas V může vynést těžší náklad a bude uvedena v provoz nová loď Cygnus s větším nákladním prostorem.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o nehodě rakety Antares

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Cygnus

Načítám stránku...
x zrušit