Společnost Orbital Sciences vybrala pro příští let nákladní lodi Cygnus rakety Atlas V

Po říjnové nehodě rakety Antares, která zničila předchozí loď Cygnus směřující na ISS, se společnost Orbital Sciences rozhodla využít jiné rakety, aby nedošlo ke zpoždění v dodávkách na stanici. Atlas V je osvědčená raketa, kterou provozuje společnost United Launch Aliance. Obě společnosti podepsaly dohodu, podle které bude raketa Atlas využita pro start lodi Cygnus jednou nebo dvakrát. Nejbližší plánovaný start je v posledním čtvrtletí roku 2015.

Cygnus

Cygnus Automatická nákladní vesmírná loď společnosti Orbital Sciences (od roku 2018 Northrop Grumman Innovation Systems). Jejím úkolem je zásobování Mezinárodní vesmírné stanice ISS nákladem.Ačkoli se to může zdát dlouhá doba, společnost Orbital Sciences je ráda za vzniklou dohodu. Program startů raket Atlas V je totiž na příštích 18 měsíců velmi nabitý. Kromě United Launch Aliance tak bylo údajně zvažováno také využití raket Falcon nebo Ariane.

Mezitím budou nadále probíhat práce na samotné raketě Antares, která nebyla odepsána. Pokud se do příštího roku podaří odtranit veškeré problémy, které by mohly opět vést k nehodě, bude jejich provoz obnoven. Pokud se tak nepodaří společnost Orbital Sciences využije v roce 2016 raketu Atlas V znovu.

28. října, při třetím placeném letu k ISS, se raketa Antares vzňala krátce po startu. Při následné explozi došlo ke zničení rakety, nákladní lodi Cygnus i startovací rampy v areálu Mid Atlantic Regional Spaceport ve Virginii, odkud rakety Antares vzlétají. Za explozí podle vyšetřovatelů stojí závada na motoru prvního stupně AJ-26, který je modifikovanou verzí více než 40 let starého sovětského motoru. V nové verzi rakety Antares by tento motor už neměl figurovat, v Orbital Sciences se rozhodli pro jiný ruský motor - motor RD-193.

Společnost Orbital Sciences má s NASA podepsanou dohodu, která ji zavazuje k dopravení 20 tun nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici do roku 2017. Za tyto služby má soukromá společnost obdržet sumu 1,9 miliardy dolarů. Mělo toho být dosaženo během osmi letů nákladních lodí Cygnus, nyní však společnost Orbital Sciences zvažuje pouhých sedm letů, pokud bude využito faktu, že raketa Atlas V může vynést těžší náklad a bude uvedena v provoz nová loď Cygnus s větším nákladním prostorem.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Cygnus

Nákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze

6. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.

Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

3. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

celý článek

Automatická nákladní loď Cygnus opustila ISS a vydala se na prodlouženou misi na oběžné dráze

13. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

V pondělí se po 83 dnech odpojila vesmírná loď Cygnus od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a vydala se na prodlouženou misi. Při ní vypustí na oběžnou dráhu dva malé cubesaty a provede experiment s ohněm na palubě, který sponzoruje NASA.

Upgradovaná raketa Antares vynesla v sobotu do vesmíru novou verzi nákladní lodi Cygnus

3. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Zásobovací loď Cygnus opustila ISS a vydala se na svou sekundární misi na oběžné dráze

7. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Po téměř čtyřech měsících se včera automatická zásobovací loď Cygnus společnosti Northrop Grumman odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Tentokrát však neshoří hned v atmosféře s odpadky, jak by bývá zvykem, ale vydá se dál od Země na sekundární misi. Během ní vypustí malé družice a vyzkouší nové manévry.

celý článek

Na ISS poletí tento týden nová 3D tiskárna a virtuální realita

14. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

Pokud vše půjde podle plánu, odletí ve čtvrtek k Mezinárodní vesmírné stanici ISS nákladní loď Cygnus. Poveze s sebou zásoby pro astronauty, nové vybavení stanice a experimenty. Mezi nimi také 3D tiskárna vybavená zařízením na recyklaci plastového odpadu pojmenovaná Refabricator, které bude z použitého plastu vyrábět vlákna pro 3D tisk. Automatickou nákladní loď Cygnus vynese na oběžnou dráhu raketa Antares ve čtvrtek v 10:49 našeho času.

celý článek

Nákladní loď Cygnus vyzkoušela své motory pro úpravu oběžné dráhy ISS

15. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

V úterý vyzkoušela společnost Northrop Grumman schopnost jejich vesmírné lodi Cygnus změnit oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Motory nákladní lodi byly zažehnuty na 50 sekund a výsledkem bylo navýšení rychlosti orbitálního komplexu, které jej vyslalo o celých 90 metrů výše. Zkouška proběhla podle plánu a při budoucích misích budou mít lodě Cygnus více paliva pro korekce oběžné dráhy ISS.

celý článek