Družice Venus Express dosloužila, jaký bude budoucí průzkum planety Venuše?

21. 12. 2014

Na manévry, které by pomohly udržet orbitální sondu Venus Express na vyšší oběžné dráze, nevyšlo palivo. Sonda teď nemá dostatek paliva, aby se udržela na oběžné dráze a bude postupně klesat až nakonec shoří v husté atmosféře Venuše. Solární panely sice stále mohou dodávat energii přístrojům na palubě, sonda však potřebuje palivo pro své trysky, aby se mohla napozicovat směrem k Zemi a odeslat data. Končí tak úspěšná evropská mise k naší sousední planetě, která teď zůstane nějakou dobu osamocená, bez aktivní lidské přítomnosti.

Venus Express

Venus Express Orbitální sonda Evropské vesmírné agentury obíhající kolem planety Venuše. Mise Venus Express začala startem do vesmíru v roce 2005, kolem planety obíhala od dubna 2006 do prosince 2015, kdy byla navedena do atmosféry Venuše.Mise Venus Express
Družice Venus Express dorazila k Venuši v roce 2006, kdy vstoupila na polární oběžnou dráhu s periodou 24 hodin. Její vzdálenost od Venuše se měnila od 200 kilometrů při největším přiblížení až po 66 tisíc kilometrů v nejvzdálenějším bodě. Mise měla původně probíhat 500 dní, dobrý stav sondy však umožnil práci celých osm let. Během své mise prozkoumala sonda bouřlivou atmosféru Venuše, která zřejmě výrazně ovlivňuje rotaci celé planety. Nové světlo vnesla sonda také do složení atmosféry, o které už dnes díky Venus Express víme, že obsahuje například ozón nebo hydroxyl. Kromě toho byla potvrzena existence blesků a také dva obří polární vortexy u jižního pólu. Sonda Venus Express také potvrdila dřívější existenci oceánů na Venuši.
Budoucí průzkum Venuše
Mezitím přišel tým vědců z NASA s návrhem potenciálních pilotovaných misí k Venuši. Jejich koncept počítá s tříčlennými posádkami, které by zkoumaly Venuši 50 kilometrů nad povrchem v létajících modulech HAVOC, které připomínají vzducholodě. Opakované lety by umožnily vytvořit v atmosféře planety stanici a kontinuální průzkum planety lidskou posádkou. V navrhované výšce padesáti kilometrů, kde je stejný tlak jako na povrchu Země, jsou mnohem mírnější podmínky než na vroucím povrchu planety. Teplota zde dosahuje asi 70 °C, což je srovnatelné s nejvyššími hodnotami naměřenými na Zemi. Kromě toho je v této výšce dobrá ochrana proti radiaci, opět srovnatelná s podmínkami na Zemi. NASA dnes dává přednost průzkumu Marsu před Venuší, navrhovaný koncept ale ukazuje, že mise k Venuši by mohla být v mnohém jednodušší než ke druhé sousední planetě. Mise k Venuši minimalizuje rizika spojená s přistáním na povrchu a byla by realizována v podmínkách v mnoha ohledech podobných těm na Zemi. Než se ale k Venuši podívají první astronauti, budou ji zkoumat robotické sondy. Venuše je často využívána sondami pro gravitační asistenci, v předchozích letech kolem ní proletěly například sondy Cassini a Galileo při svých cestách k planetám Saturn a Jupiter. 2015 - BepiColombo - evropská sonda využije na své cestě k Merkuru gravitační asistence Venuše. 2016 - japonská vesmírná agentura JAXA se pokusí napodruhé vstoupit na oběžnou dráhu Venuše se svou sondou Akatsuki, jejíž manévr se v roce 2010 nepodařil a dnes je na špatné oběžné dráze. 2018 - první ze sedmi průletů Solar Probe+ kolem Venuše na cestě ke Slunci. Poslední gravitační asistence proběhne v roce 2024.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Venus Express

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsou

5. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsouNový výzkum ukazuje na možnost, že lávové proudy na povrchu Venuše pozorované z oběžné dráhy by mohly být staré jen několik let. Pokud se tyto závěry potvrdí, stala by se Venuše po Zemi teprve druhou planetou ve sluneční soustavě, kde prokazatelně probíhají vulkanické procesy. Průzkum povrchu sousední planety však není snadný kvůli její velmi husté a toxické atmosféře.

celý článek

Měření sondy Venus Express přinesla další argumenty pro aktivní vulkanismus na Venuši

23. 6. 2015 (novější než zobrazený článek)

Měření sondy Venus Express přinesla další argumenty pro aktivní vulkanismus na VenušiVenuše je zhruba stejně velká jako Země, měla by mít i podobné složení. Na rozdíl od Země má ale velmi hustou atmosféru, skrz kterou se dá jen těžko prohlédnout až k povrchu a vidět na vlastní oči jak povrch skutečně vypadá. Vědce velmi zajímá, zda je sousední planeta stále geologicky aktivní a zatím největší argument přinesla ze záhrobí evropská orbitální sonda Venus Express, která ukončila svou misi koncem loňského roku.

celý článek

Z atmosféry Venuše se vynořila sonda Venus Express a stoupá stále výš, než zase zmizí v hustých oblacích

17. 7. 2014

Z atmosféry Venuše se vynořila sonda Venus Express a stoupá stále výš, než zase zmizí v hustých oblacíchPo skončení hlavní části mise Venus Express letos na jaře se vědci v ESA rozhodli pro grandiózní zakončení života této orbitální sondy, dnes jediné, která Venuši pozoruje. Cílem prodloužené části mise je prozkoumat podrobněji hustou atmosféru našeho souseda, a to doslova z blízka. Orbitální družice výrazně změnila svou oběžnou dráhu a létá nyní velmi nízko, do hustých mraků a zkoumá strukturu, dynamiku a složení atmosféry Venuše.

celý článek

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole Venuše

11. 4. 2012

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole VenušeVenuše, na rozdíl od Země nebo Jupiteru, nedisponuje globálním magnetickým polom, které planetu chrání před slunečními větry. Horní vrstvy husté atmosféry Venuše však dokáží zpomalovat odrážet některé částice, čímž vytváří slabou indukovanou magnetosféru. Vědci teď poprvé objevili důkaz, že se i na Venuši v tomto zmenšeném magnetickém poli objevují tzv. magnetická přepojení, doposud pozorovaná pouze u Merkuru, Země, Jupiteru a Saturnu.

celý článek

Sluneční vítr vytváří na Venuši bez magnetosféry exploze horkých proudů subatomárních částic

14. 3. 2012

Sluneční vítr vytváří na Venuši bez magnetosféry exploze horkých proudů subatomárních částicPřesto, že Venuše byla po dlouhou dobu považována za sesterskou planetu k Zemi, ve skutečnosti je velmi odlišná. Podoba končí u zhruba stejné velikosti a vzdálenosti od Slunce, na Venuši je ale 100x vyšší teplota, hustá atmosféra plná toxických kyselin a žádné magnetické pole. Bez magnetického pole není planeta chráněna před slunečními větry, které tak pronikají až na povrch kde se projevují různými způsoby, jedním z nich jsou anomální horké proudy (hot flow anomaly, HFA), které dokáží obrátit směr nabitých subatomárních částic ze Slunce a poslat zpátky.

celý článek

Evropská sonda Venus Express našla v atmosféře Venuše ozónovou vrstvu

9. 10. 2011

Evropská sonda Venus Express našla v atmosféře Venuše ozónovou vrstvuEvropské vesmírné sondě obíhající Venuši se podařilo detekovat v horních vrstvách atmosféry planety ozónovou vrstvu. Kromě Země a Marsu je tedy druhá planeta od Slunce třetím objektem sluneční soustavy, který má vrstvu tvořenou molekulami se třemi atomy kyslíku. Na Zemi je ozónová vrstva nezbytná pro život na povrchu planety, právě proto se o ní vědci snaží dozvědět co nejvíce informací.

celý článek

Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetě

9. 9. 2011

Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetěNa setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.

celý článek