do not follow here
Oumuamua < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé pozorovali mezihvězdný objekt, který si našel cestu do sluneční soustavy

Velmi zvláštní objekt se 19. října podařilo objevit astronomu Robu Werykovi s pomocí havajského teleskopu Pan-STARRS 1. Podle rychlosti a trajektorie by totiž mohlo jít o první pozorovaný mezihvězdný objekt, který se objevil v naší sluneční soustavě. Vědci si zatím nejsou jistí zda objekt o velikosti asi 400 metrů označit jako planetku, kometu či nějakým jiným způsobem, prozatím tak nese pouze označení A/2017 U1.dráha planetky

A/2017 U1 přiletěl do sluneční soustavy téměř kolmo na rovinu ekliptiky, ve které obíhá většina objektů kolem Slunce. Tuto rovinu objekt proťal 2. srpna v blízkosti oběžné dráhy planety Merkur a pak prolétl 9. srpna kolem Slunce, které jeho dráhu svou gravitací pozměnilo. Následně se 14. října A/2017 U1 přiblížil Zemi na asi 60 vzdáleností Země - Měsíc, potom opět proťal ekliptiku a teď zase pokračuje ven ze sluneční soustavy směrem k souhvězdí Pegasus.

Dráha, po které A/2017 U1 letí, v podstatě vylučuje, aby pocházela ze sluneční soustavy. astronomové tak předpokládají, že musí jít o objekt, který pochází odjinud z naší galaxie a nemá žádnou pravidelnou oběžnou dráhu.

Jedním z dalších diskutovaných témat je charakteristika objeveného objektu - astronomové neví zda jej považovat za planetku (A/2017 U1), nebo za kometu (v tom případě by objekt nesl označení C/2017 U1). 25. října vydalo centrum pro Výzkum malých planetárních objektů (MPC) nótu, ve které oznámilo, že žádná kometární aktivita nebyla zaznamenána a nadále tak ponese objekt označení planetky A/2017 U1.

Ještě než na dobro zmizí, upírají se na A/2017 U1 pohledy mnoha pozemních i vesmírných teleskopů. Nová data mohou potvrdit původ objektu a napovědět více o jeho složení. Jisté však je, že A/2017 U1 už nikdy neuvidíme odlétá zcela jinam než odkud původně přiletěl. Jeho dráha je podle pozorování nikoli parabolická, jako u ostatních objektů které obíhají slunce, ale hyperbolická. A s rychlostí 25,5 km/s rychle mizí ze zorných polí našich teleskopů.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oumuamua

tag icon
Další články z kategorie
Oumuamua
Načítám stránku...
x zrušit