do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

V datech z teleskopu Kepler se ukrývalo na dvě stovky nových kandidátů na exoplanety

Vesmírný teleskop Kepler zkoumal od roku 2009 po čtyři roky velmi malou oblast hvězdné oblohy. Zaměřoval se na konkrétní hvězdy v souhvězdí Labutě a zaznamenával jejich sebemenší pohasnutí, které by mohlo indikovat, že před hvězdou prošla planeta, která zastínila část jejího světla. S daty, která byla touto metodou nasbírána, mohou vědci po celém světě volně nakládat a jeden z týmů přišel v říjnu se dvěma stovkami nových planetárních kandidátů, které dříve nebyly rozpoznány.Nový katalog obsahuje 8054 KOI (Kepler Object of Interest, neboli objekty zájmu) z nich 219 je nových. Dosavadní objekty zájmu vycházely z několika periodických pozorování onoho pohasnutí hvězdy, první kandidáti na exoplanety tak byly planety s velmi krátkou dobou oběhu, v řádech několika dní. Nově přidané objekty zájmu už vychází z jednoho nebo ze dvou pozorování, což je velmi málo na to, aby bylo s jistotou řečeno zda se vůbec jedná o planetu.

Vědci z mezinárodního týmu kolem Susan Thompsonové a Jeffreyho Coughlina jsou si však u některých KOI jisti ze 75 %, že jde o nové exoplanety, které by dokázaly podporovat život. Všechny nové kandidáty je nutné prověřit dalšími pozorováními z pozemních nebo orbitálních teleskopů (ostatně tak je tomu i u jistějších kandidátů, které Kepler objevil).

Některé z potenciálních nových planet by mohly být velmi zajímavé pro hledání mimozemského života. Je mezi nimi 10 nových kandidátů velikostí blízkých Zemi, obíhajících své hvězdy v obyvatelných zónách (v místech, kde by mohly být takové teploty umožňující za vhodných podmínek existenci kapalné vody na povrchu).

KOI-7923.01
KOI-7923.01 by mohla být planeta o velikosti 97 % Země, ve vzdálenosti asi 720 světelných let. Kolem své hvězdy oběhne KOI-7923.01 jednou za 395 dní, což ji posouvá o kousek dál, než je Země od Slunce. Díky této vzdálenosti na ní mohou panovat teplotní podmínky podobné tundře, nebo polárním regionům na Zemi. I v takových místech na Zemi ale existuje život.
Čísla mise Kepler (k 10/2017)
  • Počet hvězd v zorném poli teleskopu Kepler:145 000
  • Počet identifikovaných KOI: 8 054
  • Počet kandidátů na exoplanety: 4 496
  • Počet potvrzených exoplanet: 2 337

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety
Načítám stránku...
x zrušit