do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Astronomové po celém světě nacvičovali kooperaci pro případný objev planetky hrozící srážkou se Zemí

Iniciativa probíhající pod záštitou NASA zahrnovala astronomy z Itálie, Izraele, Japonska, Jihoafrické republiky, Kanady, Kolumbie, Německa, Nizozemí, Ruska a Spojených států. Všichni společně si vyzkoušeli sbírání informací o planetce 2012 TC4, která měla v říjnu bezpečně proletět kolem Země a zjistit co nejvíce o jejím složení, velikosti a oběžné dráze. Globální cvičení nazvané TC4 Observation Campaign má pomoci s přípravou na potenciální objev tělesa, u kterého by hrozila srážka se Zemí.Plánování začalo už v dubnu 2017 za sponzorování ze strany Koordinační kanceláře pro planetární obranu NASA. V červenci evropský teleskop VLT detekoval planetku 2012 TC4 na trajektorii k Zemi a právě tehdy cvičení začalo naostro. Cíle bylo zaměřit planetku, sledovat její pohyb a zjistit o ní maximální množství informací. Přitom měly jednotlivé týmy mezi sebou komunikovat, sdílet data a předvídat její dráhu a chování při přiblížení k Zemi.

Cvičení vyvrcholilo 12. října, kdy 2012 TC4 proletěla 44 000 kilometrů od Země. Původní odhadovanou velikost mezi 10 a 30 metry se astronomům podařilo zpřesnit na 15 metrů po největší ose a 8 po nejkratší.

Cvičení dále ukázalo, že v mnoha ohledech jsou astronomové na podobná pozorování připraveni. V jiných ohledech si poprvé vyzkoušeli například komunikaci na takto široké úrovni a nastavili nové procesy, které informovanost napříč planetou zefektivňují.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit