NASA zveřejnila první plánovaná pozorování vesmírného teleskopu Jamese Webba

Vypuštění vesmírného teleskopu nové generace se nezadržitelně blíží, aktuální plánovaný termín startu rakety Ariane s teleskopem Jamese Webba je po nesčetných odkladech plánován na začátek roku 2019. Během prvních pěti měsíců pozorovacích operací bude podle NASA teleskop pozorovat měsíce Jupitera, hledat organické molekuly u vzdálených hvězd, zjišťovat váhu supermasivních černých děr v jádrech galaxií a pátrat po zárodcích galaxií v raném vesmíru. Data z těchto pozorování budou vědcům k dispozici v podstatě ihned po poslání na Zemi z Lagrangeova bodu L2 (systému Země-Slunce), kde bude teleskop umístěn.

James Webb

James Webb vesmírný teleskop nové generace vyvíjený ve spolupráci vesmírných agentur Spojených států, Kanady a Evropy.NASA vyzvala vědce po celém světě, aby přišli s návrhy prvních cílů pro pozorování novým teleskopem, který má být nástupcem legendárního Hubblova teleskopu. Komise, která vybírala výsledné kandidáty byla nadmíru potěšena faktem, že dorazivší návrhy byly velmi kvalitně zpracované. "Tyto návrhy nejen, že přispějí k zajímavému vědeckému obohacení, ale také dobře prověří schopnosti nového astronomického nástroje", řekl doktor Ken Sembach, ředitel Space Telescope Science Institute, který má na starosti operace vesmírných teleskopů Hubble i Jamese Webba.

Teleskop Jamese Webba je pojmenován po druhém řediteli NASA, který hrál významnou roli v misích Apollo. Samotný teleskop je výsledkem kooperace Americké, Evropské a Kanadské vesmírné agentury a je považován za nástupce Hubblova vesmírného teleskopu, nikoliv však za jeho náhradu, oba teleskopy totiž budou pracovat vedle sebe a vzájemně se svými schopnostmi doplňovat.

Vybraná zkoumání pro první pozorování JWST
 • Ovlivňování molekulárních oblaků mladými masivními hvězdami
 • Vývoj složení okolí hvězd při jejich vzniku s ohledem na různé formy ledu
 • Zkoumání formování galaxií od raného vesmíru po dnešek
 • Studium aktivních jader galaxií a s nimi související formace hvězd se zaměřením na galaxie zářící v infračerveném spektru
 • Studium tří relativně blízkých hvězd, návrh nových postupů pro zkoumání hvězd novým teleskopem


 • Spektroskopická analýza kvazarů
 • Spektroskopická analýza vzdálených galaxií, studium vesmírné evoluce
 • Zkoumání vzniku vesmírného prachu, který je klíčem k formování nových hvězd a planet
 • Zkoumání formace hvězd v galaxiích přes gravitační čočky
 • Studium jader galaxií a poměřování mas černých děr v jejich centru
 • Zkoumání složení atmosfér exoplanet pomocí metody tranzitu před mateřskou hvězdou
 • Zkoumání planety Jupiter a jejího okolí pro demonstraci využití JWST ve sluneční soustavě
 • Pozorování exoplanet a hvězdných systémů s detekovanými exoplanetami ve vysokém rozlišení
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie James Webb (JWST)

Vesmírný teleskop nové generace JWST prošel simulací letu raketou, do vesmíru ale poletí až za víc než rok

8. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Kompletně sestavený vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) prošel testy, které ověřily, že je připravený na vibrace a zvuky při letu do vesmíru. Testy proběhly na jihu Kalifornie v areálu Redondo Beach společnosti Northrop Grumman, která teleskop pro NASA a ESA vyvíjí. Let rakety Ariane V s teleskopem JWST je aktuálně plánovaný na 31. října 2021.

celý článek

K teleskopu Jamese Webba byly přimontovány solární panely

2. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA vyvíjí už přes 20 let a má být výkonnějším nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu. Projekt je nicméně zdržován technickými i finančními problémy a místo původního termínu v roce 2007 poletí do vesmíru až v roce 2021. Práce na vývoji nyní hladce pokračují a teleskop dostal své solární panely, které zajistí dostatečný přísun energie pro všechna zařízení na palubě.

celý článek

Nový teleskop JWST by mohl detekovat existenci atmosféry u exoplanet pomocí teploty

5. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Hned čtyři nové studie publikované v magazínu Astrophysical Journal, navrhují nový přístup v hledání atmosfér u exoplanet: pomocí měření teploty. Tento přístup je využitelný zejména u exoplanet obíhajících červené trpaslíky, kde je obyvatelná zóna tak blízko hvězdy, že planety v ní mají synchronní rotaci - tedy ukazují svojí hvězdě stále stejnou polokouli.

celý článek

Vesmírný teleskop Jamese Webba je konečně kompletní, čeká ho ale ještě dlouhá cesta

29. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Obří nástupce Hubblova teleskopu je konečně pohromadě. Vědecké instrumenty, segmentové zrcadlo, nosná konstrukce a obrovský sluneční štít jsou nyní propojeny v jeden komplexní systém, který bude zkoumat vzdálený vesmír v doposud nevídaném detailu. Teleskop za téměř 10 miliard dolarů však ještě do vesmíru nepoletí, jeho let na oběžnou dráhu je naplánován až na rok 2021.

celý článek

Vypuštění teleskopu JWST se opět odkládá, až na rok 2021

28. 6. 2018 (novější než zobrazený článek)

Začátek mise vesmírného teleskopu Jamese Webba se opět odkládá, aktuálně se jako nejbližší možný termín jeho vypuštění jeví březen 2021. Pro tento teleskop nové generace je to další z řady posunů termínu startu, které doprovází takřka celý jeho vývoj. Poslední odložení bylo učiněno na základě lidských chyb a problémů pramenících z komplexnosti teleskopu odhalených při testování a bude stát 800 milionů dolarů.

celý článek

Jedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba bude blízký hnědý trpaslík

5. 1. 2018 (novější než zobrazený článek)

V rámci času věnovanému vědcům, kteří se podíleli na vývoji nového vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), budou astronomové pozorovat hnědého trpaslíka. Tyto vesmírné objekty nejsou ani hvězdou, ani planetou, v jejich nitru totiž nežhne termojaderná reakce, přesto však mají několik charakteristik hvězdných objektů. Teleskop nové generace se pomalu blíží ke svojí cestě do vesmíru, která je aktuálně plánována na začátek roku 2019 a astronomové po celém světě se připravují na pozorování, na která jsou současné teleskopy krátké.

celý článek

Teleskop Jamese Webba dokončil kryogenické testování, prošel teplotami pod -250 °C

23. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Po téměř 100 dnech se budoucí vesmírný teleskop Jamese Webba dostává z chladící vakuové komory, kde procházel rozsáhlým testováním v extrémních podmínkách. Od července 2017 byl obří teleskop vystaven podmínkám bez vzduchu a teplotám kolem mínus 260 °C v komoře, která uměle vytváří nejchladnější místo na Zemi. Snahou je přiblížit podmínky co nejvíce tomu, co bude muset teleskop vydržet v chladném vesmíru, aby se ověřilo, že vše funguje jak má. Veškeré testy proběhly úspěšně a teleskop může pokračovat na své cestě do vesmíru. Aktuálně se očekává start na evropské raketě Ariane 5 na začátku roku 2019.