Plastové objekty vytištěné 3D tiskárnou komunikují přes Wi-Fi bez použití elektřiny

Vědcům na University of Washington se podařilo poprvé na světě vytvořit pomocí 3D tiskárny plastové objekty, které samy od sebe, bez elektřiny a bezdrátově, komunikují s jinými zařízeními. Jde o objekty běžného použití vytisknuté pomocí běžně dostupných komerčních plastů, které komunikují se svým okolím odrážením Wi-Fi signálu do přijímače, který signály dekóduje a na jejich základě provádí nějakou akci. Své modely dali výzkumníci k dispozici veřejnosti na svých stránkách, můžete si tak sami vyzkoušet jak fungují.

3D tisk objektů s připojením k Wi-Fi

3D tisk objektů s připojením k Wi-Fi Wi-Fi vysílač v místnosti vysílá Wi-Fi signály, ty jsou odráženy od objektu vytištěného v 3D tiskárně a zachycovány Wi-Fi přijímačem.Nová technologie umožňuje implementaci plastových senzorů do běžných spotřebičů, které budou následně bez jakéhokoliv napájení komunikovat například s mobilní aplikací. V mobilní aplikaci potom lze spustit proces objednání výrobku, spuštění notifikace, nebo jiné akce.

Příklady využití nové technologie

- Tlačítko pro objednání produktu online - Sledování množství tekutin v lahvích - Posouvátko pro ovládání hlasitosti hudby - Měření rychlosti větru Technologie funguje prostřednictvím vodivé antény, která může vysílat odrazem vln Wi-Fi různé signály na základě mechanického zapojení. Fyzický pohyb (například stisknutí tlačítka) spouští v objektu pohyb pomocí pružin a ozubených koleček, což následně vyvolá změnu v odrážení signálu v anténě. Využití této nové technologie se zdá být téměř neomezené. Mohlo by vést k rozšíření internetu věcí v masivním měřítku, kdy by mohla různá zařízení nebo dokonce statické objekty spolu vzájemně komunikovat. Navržené 3D modely lze stáhnout na webu výzkumníků a dále s ním pracovat.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
3D tisk

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

NASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

celý článek

Kanadští vědci vyvinuli první přenosné zařízení, které dokáže pomocí 3D tisku hojit hluboké rány

Vědcům z University of Toronto se podařilo sestrojit první zařízení na hojení těžkých ran přímo v terénu. Zařízení dokáže během několika minut vygenerovat tkáň, kterou nanese v několika vrstvách na hlubokou ránu, čímž zahájí její hojení. Jde o první rychlé, levné a dostatečně kvalitní mobilní zařízení na hojení vážných zranění.

celý článek

Druhá 3D tiskárna zamíří v příštím roce na Mezinárodní vesmírnou stanici

Letos v září dovezla nákladní loď Dragon na ISS první 3D tiskárnu (3D Printing In Zero-G Technology Demonstration). Tuto misi připravila NASA ve spolupráci se společností Made In Space. Evropská vesmírná agentura ale nehodlá zůstat pozadu a příští rok chce dovézt na ISS vlastní 3D tiskárnu POP3D (Portable On-Board Printer). Výrobcem tiskárny je společnost Altran a za ESA se projektu věnuje Italská vesmírná agentura (ASI).

celý článek

Dragon letí do vesmíru s první 3D tiskárnou, ulehčí astronautům život na oběžné dráze

Dnes v 7:52 SELČ odstartovala z mysu Canaveral raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon (Dragon V1) a míří k Mezinárodní vesmírné stanici, u které zakotví v úterý. Start proběhl bez problémů, servisní modul Dragonu rozvinul své solární panely a vesmírná loď je na cestě k ISS. Mezi víc než dvěma tunami nákladu je také 3D tiskárna, první která se podívá do vesmíru. Tato nová technologie ulehčí život astronautům, pro které je každý kilogram dopravený ze Země vždy měsíce daleko a stojí miliony dolarů.

celý článek

NASA testuje v nových raketových motorech součástky vytisknuté pomocí 3D tiskárny

Doposud největší komponentu vyrobenou pomocí stále rychleji se rozšiřující nové technologie - 3D tisku - testuje NASA v právě vyvíjených raketových motorech. Snahou americké vesmírné agentury je, jak jinak, snižování nákladů a 3D tisk tomu může výrazně pomoci. Také proto se má stát 3D tiskárna už brzy součástí vybavení Mezinárodní vesmírné stanice, kde bude moci astronautům vyrobit téměř libovolné nářadí bez nutnosti dalšího drahého startu rakety ze Země.

celý článek