Nový instrument ESPRESSO zahájil operace, bude hledat malé exoplanety

Zcela nový instrument zahájil operace na teleskopu VLT organizace ESO v Čile. Nese označení ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations) a je instalován na výkonném teleskopu VLT (Very Large Telescope). VLT je tvořen čtveřicí teleskopů, které dohromady simulují teleskop s velikostí zrcadla 16 metrů. Úkolem nového instrumentu je hledání exoplanet, je dostatečně citlivý, aby dokázal najít i malé skalnaté planety.

Very Large Telescope (VLT)

Very Large Telescope (VLT) Velmi velký teleskop se skládá ze 4 optických teleskopů (Antu telescope, Kueyen telescope, Melipal telescope a Yepun telescope). Leží na hoře Cerro Paranal v poušti Atacama a provozuje jej Evropská jižní observatoř (ESO).ESPRESSO je nástupcem instrumentu HARPS, který je podobně jako ESPRESSO nainstalován na teleskopu La Silla patřícímu také organizaci ESO (European South Observatory), jež působí v Jižní Americe odkud pozoruje hvězdnou oblohu, která není ze severní polokoule vidět. Stejně jako jeho předchůdce měří ESPRESSO radiální rychlost hvězd a analyzuje jejich spektrum, čímž zjišťuje zda na hvězdu nepůsobí svou gravitací obíhající exoplaneta.

Spektrograf HARPS, z jehož zkušeností tvůrci nového instrumentu vycházeli, je druhým nejúspěšnějším při objevování exoplanet (hned po vesmírném teleskopu Kepler). Během svého dosavadního provozu od roku 2003 nalezl přes 130 exoplanet.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie VLT

  Masivní modrá hvězda v blízké galaxii zmizela beze stopy

  19. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  V Kinmanově trpasličí galaxii ve vzdálenosti 75 milionů světelných let astronomové v posledních 20 letech pozorovali známky existence masivní a velmi zářivé hvězdy. Její signál nicméně loni zmizel a vědci si nyní lámou hlavu, proč neviděli žádnou supernovu, která by měla konec takové hvězdy doprovázet.

  celý článek

  Jeden z trojanů Marsu má složení podobné Měsíci, mohl vzniknout při jeho kolizi s jiným tělesem

  5. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Spektrografická analýza jedné z planetek v blízkosti planety Mars ukazuje na podobné složení, jako má Měsíc obíhající naši planetu. Mohlo by to znamenat, že má s Měsícem společnou historii, existují však i jiná vysvětlení jejího původu.

  celý článek

  Výkonný teleskop VLT vyfotil exoplanetu ve vzdálenosti 63 světelných let

  6. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Do dnešního dne bylo objeveno několik tisíc exoplanet, jen pár desítek z nich však bylo pozorováno přímo. Většina exoplanet byla pozorována buď tak, že částečně zastínila světlo hvězdy, nebo bylo možné detekovat, jak na hvězdu působí svou gravitací. Astronomům se nyní podařilo rozšířit ne příliš početné řady exoplanet přímo vyfocených ve viditelném nebo infračerveném světle o Beta Pictoris b.

  celý článek

  První snímek systému několika exoplanet u hvězdy podobné Slunci

  9. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Astronomům se podařilo zachytit dvě exoplanety u hvězdy TYC 8998-760-1 na jednom snímku. Jde o první přímou fotografii více exoplanet u hvězdy, která se podobá Slunci. Fotografie byla pořízena teleskopem VLT (Very Large Telescope) v Čile, který provozuje organizace ESO (European South Observatory), jejímž členem je také Česká republika.

  celý článek

  Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

  2. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

  celý článek

  Astronomové potvrdili existenci dvou velkých nově zrozených exoplanet u hvězdy PDS 70

  21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Mladá hvězda PDS 70 je obklopena protoplanetárním diskem, ve kterém astronomové pozorují jak se rodí nové planety. Už v roce 2018 se s pomocí teleskopu VLT podařilo zachytit objekty v disku, které připomínají rodící se exoplanety. Jejich existenci se nyní podařilo potvrdit pomocí teleskopu W. M. Keck.

  celý článek

  Astronomové se pokusili vyfotit exoplanetu u nejbližší hvězdy, mohla by mít velké prstence

  21. 4. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Kolem hvězdy Proxima Centauri, která se nachází Slunci nejblíže, pravděpodobně obíhají alespoň dvě exoplanety. K planetě Proxima Centauri b, která byla objevena v roce 2016, přibyla na začátku letošního roku ještě zatím nepotvrzená exoplaneta c, obě byly objeveny prostřednictvím pozorování pohybu hvězdy. Exoplanetu Proxima c se nyní astronomové pokusili pozorovat přímo, výsledky však nebyly zcela jednoznačné.

  celý článek