Oumuamua < LIVING fUTURE

Z planetky Oumuamua nevycházejí žádné signály, o vesmírnou loď se vážně nejedná

Breaktrhough Listen je projekt v rámci programu Breakthrough Iniciatives, který hledá známky mimozemské civilizace ve vesmíru. Své teleskopy zaměřil i na planetku Oumuamua, která přiletěla do sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru. Cílem bylo zjistit, zda z planetky nevycházejí uměle vytvořené signály, které by naznačovaly, že její podlouhlý tvar není pouhou náhodou, ale výsledkem práce mimozemské civilizace. Žádné signály však nebyly nalezeny.V prvním bloku pozorování, který proběhl 13. prosince, byla posbírána data zabírající 90 TB. Celá kampaň pozorování planetky Oumuamua má mít ještě další tři bloky pozorování. K analýze potenciálních signálů byl použit teleskop Green Bank v Západní Virginii (USA), který naslouchal v miliardách individuálních kanálů v rozsahu frekvencí od 1 do 12 GHz.

Planetka Oumuamua přiletěla letos do sluneční soustavy, proletěla kolem Slunce a zamířila opět do mezihvězdného prostoru. Jde o první pozorovaný objekt, který přiletěl z vnějšku sluneční soustavy. Jeho pozorování ukázala, že je to objekt velmi zvláštního tvaru, což vyvolalo různé spekulace o jeho původu. Poslední data naznačují, že planetka Oumuamua je asi 230 metrů dlouhá a 35 metrů tlustá.

Breakthrough Iniciatives je program dotovaný penězi ruského miliardáře, investora a fyzika Yuri Milnera. Kromě projektu Listen je součástí tohoto programu také například Breakthrough Starshot, který má za cíl vyslat vesmírnou sondu k sousedním hvězdám.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oumuamua

tag icon
Další články z kategorie
Oumuamua