do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Kepler objevil tři masivní skalnaté planety obíhající jedinou chladnou hvězdu

Prostřednictvím vesmírného teleskopu Kepler byly objeveny hned tři exoplanety obíhající hvězdu LP415-17. Jde o chladného oranžového trpaslíka o velikosti 0,6 Slunce, který se nachází ve vzdálenosti 267 světelných let. Nově objevené exoplanety spadají do kategorie tzv. super-Zemí, jde tedy o skalnaté planety větší než Země, ale zároveň menší než plynní obři v naší sluneční soustavě. Existence těchto exoplanet byla následně potvrzena s pomocí teleskopu WYIN v Arizoně (USA).Během své primární mise objevil teleskop Kepler na 2 300 exoplanet, v roce 2013 ale přestaly fungovat instrumenty, které udržovaly jeho tubus zaměřený na přesnou pozici na hvězdné obloze. Od té doby probíhá doplňková mise K2, během které teleskop objevil dalších 200 planet. Tři nové exoplanety byly objeveny během Kampaně 13 mezi březnem a květnem 2017, kdy teleskop zkoumal souhvězdí Hyády a Býka. Informuje o tom studie publikovaná v lednu.

Exoplaneta LP415-17b je z nich nejmenší, má poloměr 1,8 Země a hmotnost 4,7 Zemí. Svou mateřskou hvězdu oběhne za 6,3 dní a je jí vzdálená 0,06 AU. Teplota na této planetě by měla dosahovat horkých 435 °C.

Největší planetou v systému je LP415-17c, která má masu 6,5x větší než má naše planeta a poloměr asi 2,6 poloměru Země. Svou hvězdu oběhne jednou za 14 dní ve vzdálenosti 0,1 AU. Teplota na jejím povrchu by měla dosahovat teplot 309 °C.

Nejvzdálenější od hvězdy je planeta LP415-17d, která ji obíhá ve vzdálenosti 0,2 AU a rok na ní trvá 41 dní. Tato planeta je 2x větší než Země a 5x hmotnější. Na jejím povrchu panují teploty kolem 100 °C.

Ani jedna z těchto exoplanet se nenachází v obyvatelné zóně hvězdy LP415-17. Teploty na jejich povrchu přesahují 100 °C a voda se tak pravděpodobně vypaří nebo sublimuje. Podle vědců však tento hvězdný systém může poskytnout informace o tom, jak se formují masivní skalnaté planety.Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit