do not follow here
Zdravotnictví < LIVING fUTURE

Umělá inteligence od Google dokáže ze snímků oční sítnice rozpoznat riziko srdeční zástavy

Umělá inteligence (AI) bude mít v blízké budoucnosti jistě mnohá využití v mnoha oborech, jedním z nich bude jistě i medicína. Už dnes dokáže AI od společnosti Google rozeznat riziko srdečních nemocí se srovnatelnou pravděpodobností jako jiné běžně používané metody, například rozbor krve. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v online magazínu Nature Biomedical Engineering.Už dříve se vědcům podařilo prokázat souvislost mezi cévami v sítnici a rizikem srdečních chorob. Umělé inteligenci od Google se nyní podařilo se 70% pravděpodobností předpovědět, který pacient prožije do pěti let srdeční zástavu nebo podobně závažnou událost. Tyto výsledky odpovídají jistotě, se kterou je toto riziko dnes běžně odhadováno podle cholesterolu v krvi.

Google použil modely založené na datech čtvrt milionů pacientů a vyhodnocoval vzorky o velikosti 12 tisíc a tisíc dobrovolníků. Podle Lily Pengové, zdravotnické výzkumnice ve společnosti Google, jde ale stále o malý vzorek dat, v budoucnosti tak chtějí pracovat s více informacemi a výsledky ještě více zpřesnit.

Doktorka Pengová původně pracovala na předpovídání očních onemocnění, následně její tým expandoval svůj výzkum i na odhadování ze snímku sítnice, zda je pacient kuřák nebo ne, případně jaký má krevní tlak. Předpovídání rizika srdečních chorob byla pouhá odbočka od původního výzkumu. 

Umělá inteligence postupovala tak, že vygenerovala heatmapu pixelů snímku sítnice, která určovala na které oblasti sítnice se soustředit pro určení daného rizika. Podle použití se potom algoritmus soustředil na různé oblasti a jejich projevy.

Podle Pengové by se tato metoda mohla dostat do běžného použití v řádu let, potřebuje výsledky predikce ještě zpřesnit a je také nutné přijít s správnou aplikací v praxi. "Mám velkou radost z toho, co naše výsledky mají pro objevování nových technologií a přístupů," říká Pengová. "Doufám, že další vědci budou s našimi výsledky pracovat a vycházet z nich při jejich vlastním výzkumu."
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Zdravotnictví

Načítám stránku...
x zrušit