do not follow here
Vesmírný pohon < LIVING fUTURE

První vesmírný pohon, který dýchá vzduch z okraje atmosféry, prošel úspěšně testováním

Týmu vedenému odborníky z ESA se podařilo sestavit a vyzkoušet první vesmírný pohon, který dokáže na hranici vesmíru načerpávat molekuly vzduchu a používat je jako palivo. Začátkem března prošel testováním ve vakuové komoře, která simulovala podmínky na nízké oběžné dráze Země. Díky této nové technologii budou moci budoucí mise trvat výrazně déle, družice také budou moci být vybaveny více instrumenty díky menší hmotnosti bez paliva.Družice na oběžné dráze Země se musí potýkat s velmi řídkou atmosférou naší planety, která je třením zpomaluje, čímž také klesá jejich oběžná dráha. Pokud by sondy neměly vlastní pohon, postupně by ztrácely rychlost, až by v atmosféře shořely. Vezou si proto s sebou vlastní palivo, které jim umožňuje zrychlovat a udržovat stabilní výšku. Jakmile však toto palivo dojde, mise končí a družice často shoří v atmosféře.

Nová technologie umožní družicím na oběžné dráze zůstat výrazně delší dobu než dnes, už by totiž nebyly závislé na množství paliva, které si s sebou vezou ze Země. Mohly by využívat molekul vzduchu, které jsou k dispozici přímo ve vesmíru, tedy spíše na jeho hranici. Díky vyřazení paliva budou sondy také lehčí, často až o desítky kilogramů, což umožní je vybavit více přístroji.

Nový pohon je navržený společností Sitael z Itálie pro výšku 200 kilometrů nad zemským povrchem a rychlost 7,8 kilometrů za sekundu. Design je maximálně jednoduchý a pasivní - vše, co pohon potřebuje, je elektrická energie dodávaná solárními panely. Sonda potom sbírá molekuly dusíku a kyslíku do přívodu navrženého společností QuinteScience z Polska.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný pohon

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný pohon
Načítám stránku...
x zrušit