NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 roky

V prohlášení NASA z 8. března je zmíněn plán na uzavření nových kontraktů se soukromými společnostmi na dopravu nákladu na povrch Měsíce. Tyto aktivity rozšiřují stávající plány na výstavbu nové lunární stanice Deep Space Gateway nově označované jako Lunar Orbital Platform-Gateway. Postupnými kroky se chce NASA přiblížit letům s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a přes robotické mise na jeho povrch se dostat i k těm pilotovaným.

Deep Space Gateway

Deep Space Gateway Vesmírná loď Orion (vpravo) se přibližuje k vesmírné stanici Deep Space Gateway (vlevo). Stanice je složena z pohonné jednotky (zlatá barva) dokovacího portu (prostřední modul) a logistického modulu s laboratoří, jehož součástí je také vzduchový zámek pro přístup do volného vesmíru.Už na jaře 2018 NASA vyhlásí požadavky na účast v tomto programu, který by se mohl naplno rozjet už v příštím roce. Lze předpokládat, že půjde o podobný formát jako byl u dopravy nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici nebo vývoj pilotovaných lodí Dragon a Starliner. Těchto dvou programů se účastní společnosti SpaceX (pilotovaná i automatická verze vesmírné lodi Dragon), Orbital ATK (nákladní loď Cygnus) a Boeing (pilotovaná loď Starliner).

Plánované mise NASA k Měsíci

- 2019: Exploration Mission 1 - nepilotovaný průlet lodi Orion kolem Měsíce. Během mise by mělo být do okolí Měsíce vypuštěno 13 malých satelitů, které budou Měsíc zkoumat. - 2022: První ze dvou středně velkých komerčních misí na povrch Měsíce ve spolupráci s NASA by mohly proběhnout už v roce 2022. - 2022: Exploration Mission 2 - pilotovaný průlet kolem Měsíce. Umístění prvního z modulů Lunar Orbital Platform-Gateway na oběžnou dráhu Měsíce. - 2023: Exploration Mission 3 - další pilotovaný průlet kolem Měsíce s instalací ubytovacího modulu na Lunar Orbital Platform-Gateway.

Animace Exploration Mission 1

Po dostavění Lunar Orbital Platform-Gateway hodlá NASA společně s mezinárodními partnery podnikat pilotované mise na povrch Měsíce. Právě zde by měly pomoct komerční nákladní lodi, které by mohly na povrch dopravovat náklad a zásoby pro posádku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice