Astronomové objevili superzemi obíhající vzdáleného červeného trpaslíka

10. 04. 2018
Za pomoci gravitační mikročočky se astronomům podařilo objevit vzdálenou planetu, která je několikrát hmotnější než Země a obíhá drobnou hvězdu. Objev byl uskutečněn za použití gravitační mikročočky, která znásobila světlo přicházející ze vzdálené hvězdy OGLE-2017-BLG-0482L, která je červeným trpaslíkem o hmotnosti asi 0,2 hmotnosti Slunce. Samotná planeta OGLE-2017-BLG-0482Lb je asi 9x masivnější než Země.
Jde o další planetu objevenou teleskopem Warsaw v Čile, na kterém probíhá experiment OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). Ten využívá gravitace masivních objektů, které zvětšují světlo pocházejících z vesmíru za nimi. K objevu planety OGLE-2017-BLG-0482Lb bylo využito masivního objektu vzdáleného asi 19 tisíc světelných let od ní.
Objev planety obíhající vzdáleného hnědého trpaslíka pomocí gravitační mikročočky
30. 3. 2018 S pomocí gravitační mikročočky se astronomům podařilo objevit planetu, která obíhá malého hnědého trpaslíka. Planeta má si tři čtvrtiny hmotnosti planety Jupiter a obíhá hnědého trpaslíka OGLE-2017-BLG-1522. Objev je významný relativně malou velikostí exoplanety a také tělesem, které planeta obíhá, jde o substelární objekt, který sám příliš nezáří a mohl být objeven pouze díky gravitaci čočky, která jeho slabé světlo zvětšila jako lupa.
Planeta OGLE-2017-BLG-1522b má asi 75 % hmotnosti Jupiteru a obíhá kolem hvězdy, která má asi jen 4,4 % hmotnosti Slunce (tedy je 46x větší než Jupiter). Planeta obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti 0,59 AU, tedy zhruba o polovinu blíž než Země Slunci.
Samotná gravitační čočka pravděpodobně se nachází ve vzdálenosti 3 229 světelných let od Slunce. Pozorovaná dvojice hnědého trpaslíka a nově objevené planety by se pak mohla nacházet v centru naší galaxie.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích