Astronomové objevili superzemi obíhající vzdáleného červeného trpaslíka

10. 04. 2018
Za pomoci gravitační mikročočky se astronomům podařilo objevit vzdálenou planetu, která je několikrát hmotnější než Země a obíhá drobnou hvězdu. Objev byl uskutečněn za použití gravitační mikročočky, která znásobila světlo přicházející ze vzdálené hvězdy OGLE-2017-BLG-0482L, která je červeným trpaslíkem o hmotnosti asi 0,2 hmotnosti Slunce. Samotná planeta OGLE-2017-BLG-0482Lb je asi 9x masivnější než Země.
Jde o další planetu objevenou teleskopem Warsaw v Čile, na kterém probíhá experiment OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). Ten využívá gravitace masivních objektů, které zvětšují světlo pocházejících z vesmíru za nimi. K objevu planety OGLE-2017-BLG-0482Lb bylo využito masivního objektu vzdáleného asi 19 tisíc světelných let od ní.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Objev planety obíhající vzdáleného hnědého trpaslíka pomocí gravitační mikročočky
30. 3. 2018 S pomocí gravitační mikročočky se astronomům podařilo objevit planetu, která obíhá malého hnědého trpaslíka. Planeta má si tři čtvrtiny hmotnosti planety Jupiter a obíhá hnědého trpaslíka OGLE-2017-BLG-1522. Objev je významný relativně malou velikostí exoplanety a také tělesem, které planeta obíhá, jde o substelární objekt, který sám příliš nezáří a mohl být objeven pouze díky gravitaci čočky, která jeho slabé světlo zvětšila jako lupa.
Planeta OGLE-2017-BLG-1522b má asi 75 % hmotnosti Jupiteru a obíhá kolem hvězdy, která má asi jen 4,4 % hmotnosti Slunce (tedy je 46x větší než Jupiter). Planeta obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti 0,59 AU, tedy zhruba o polovinu blíž než Země Slunci.
Samotná gravitační čočka pravděpodobně se nachází ve vzdálenosti 3 229 světelných let od Slunce. Pozorovaná dvojice hnědého trpaslíka a nově objevené planety by se pak mohla nacházet v centru naší galaxie.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích