do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

První detekce helia v atmosféře exoplanety. Nový postup by mohl přinést další objevy

Astronomům vedeným Jessicou Spake z University of Exeter se podařilo poprvé pozorovat helium v atmosféře exoplanety. Jde o planetu WASP-107b, která se nachází asi 200 světelných let daleko v souhvězdí Panny. Objev helia se podařil díky vesmírnému teleskopu Hubble a také díky jeho velkému množství v atmosféře planety. Výsledky výzkumu byly publikovány 3. května ve vědeckém magazínu Nature.



Planeta WASP-107b má hmotnost Neptunu, ale velikost podobnou jako Jupiter, její hustota je tedy velmi nízká. Teploty na planetě dosahují hodnot kolem 500 °C, což ji řadí mezi chladnější z doposud objevených exoplanet. Podle vědců je atmosféra WASP-107b velmi řídká a roztáhlá desítky tisíc kilometrů do okolí planety.

Doposud byly horní vrstvy atmosfér exoplanet zkoumány spíše pomocí ultrafialového světla, v tomto novém výzkumu však astronomové využili infračervených signálů. Jde o novou techniku, kterou vědci hodlají využít i při dalších pozorováních exoplanet.

Helium bylo poprvé detekováno v roce 1868 ve spektrální analýze světla ze Slunce. Od té doby bylo objeveno na mnoha místech a je jednou z hlavních složek atmosfér Jupiteru nebo Saturnu. Helium je zároveň po vodíku druhým nejpočetnějším prvkem v celém vesmíru.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit