do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Na Slunci byly objeveny vlny podobné těm, které na Zemi vytváří počasí

Tým vědců z Max Planck Institute for Solar System Research a z University of Göttingen objevil vířivé Rossbyho vlny na Slunci. Tyto vlny se šíří proti směru rotace naší hvězdy a jsou nejintenzivnější na jejím rovníku. O jejich existenci na Slunci vědci spekulovali po desítky let, objevují se totiž v každém rotujícím tělese s tekutinami. Nyní byl jejich výskyt na Slunci definitivně potvrzen, výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Astronomy.Rossbyho vlny se na Zemi vyskytují v oceánech i atmosféře a ovlivňují počasí na naší planetě. Podobné vlny se objevují i na dalších tělesech sluneční soustavy, například šestiúhelník na severním pólu Saturnu by mohl být také jejich projevem. Jejich existence na hvězdách byla předpovězena před zhruba čtyřiceti lety, ale doposud se je nepodařilo detekovat.

Vše změnila až vesmírná sonda Solar Dynamics Observatory (SDO), která pozoruje Slunce od roku 2010. Právě dlouhá doba pozorování dala vědcům možnost tyto vlny rozpoznat v hloubce až 20 000 kilometrů.

Dostatečný detail snímků ze sondy SDO umožnil vědcům pozorovat pohyby fotosférických granulí na viditelném povrchu Slunce. Jde o buňky, které mají asi 1 500 kilometrů napříč a které vědci použili pro sledování pohybu proudů pod povrchem Slunce, kde se Rossbyho vlny vyskytují. 

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit