do not follow here
Vesmírná turistika < LIVING fUTURE

SpaceX pošle první astronauty na cestu kolem Měsíce nejdříve příští rok

Americká společnost SpaceX doposud plánovala poslat dva vesmírné turisty na cestu kolem Měsíce ještě do konce tohoto roku. Tyto plány se však posouvají až na příští rok, pravděpodobně na jeho polovinu. Tato mise vesmírné lodi Crew Dragon (Dragon 2) byla poprvé oznámena začátkem roku 2017 a jejím cílem bylo vynést vesmírnou loď s posádkou na raketě Falcon Heavy na takovou oběžnou dráhu, která by ji zavedla až k Měsíci. Měsíc by loď Dragon s posádkou obletěla během jednoho týdne a potom by se vrátila zpátky do atmosféry Země.Už začátkem roku 2018 však Elon Musk oznámil, že Falcon Heavy nebude astronauty do vesmíru vynášet, to by měla mít na starosti upgradovaná raketa Falcon 9 (block 5). Mohla by to být také raketa BFR, to by však start astronautů k Měsíci odložilo o dalších několik let. Konkrétní plány ani termíny pro tuto misi však zatím nebyly zveřejněny.

Podle všeho však už SpaceX má dva astronauty, kteří poletí. Musk se totiž zmínil, že oba vesmírní turisté už zaplatili zálohu pro tento let, nezmínil se ale kolik tato částka činila.

Mise SpaceX má kopírovat misi Apolla 8 z prosince 1968. Šlo tehdy o druhou pilotovanou misi Apollo a historicky první moment, kdy lidé opustili nízkou oběžnou dráhu Země a dostali se až k Měsíci. Původně plánovaný let vesmírné lodi Dragon měl být oslavou padesáti let od mise Apollo 8.

Crew Dragon

Stále platí původní plán společnosti SpaceX, že koncem tohoto roku by měla letět první posádka astronautů NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Aktuálně probíhají dokončovací a testovací práce upravené lodi Dragon pro lidskou posádku. SpaceX už vyzkoušela vylepšenou raketu Falcon 9, která posádku do vesmíru vynese. I zde je však možný budoucí posun na příští rok. Kromě vesmírné lodi Crew Dragon by letos mohla letět do vesmíru na svůj první testovací let s posádkou také vesmírná loď společnosti Boeing CST-100 Starliner, aktuálně plánovaný na listopad 2018. Obě společnosti využívají dotací od NASA na vývoj svých lodí a od příštího roku by měly vozit astronauty na ISS.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírná turistika

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírná turistika
Načítám stránku...
x zrušit