do not follow here
James Webb (JWST) < LIVING fUTURE

Vypuštění teleskopu JWST se opět odkládá, až na rok 2021

Začátek mise vesmírného teleskopu Jamese Webba se opět odkládá, aktuálně se jako nejbližší možný termín jeho vypuštění jeví březen 2021. Pro tento teleskop nové generace je to další z řady posunů termínu startu, které doprovází takřka celý jeho vývoj. Poslední odložení bylo učiněno na základě lidských chyb a problémů pramenících z komplexnosti teleskopu odhalených při testování a bude stát 800 milionů dolarů.NASA oznámila odklad po prozkoumání závěrů nezávislé komise, která vyšetřovala příčiny problémů při testování teleskopu. Výsledkem šetření komise je 32 doporučení pro minimalizaci dalších problémů.

Příklady zjištěných lidských chyb

V posledních měsících se objevilo několik problémů, které pramení z lidských chyb, které jdou podle expertů ve většina za pracovníky společnosti Northrop Grumman, která teleskop pro NASA vyrábí.
  • použití rozpouštědla na ventily bez konzultace s jejich výrobcem. Ventily bylo nutné vyměnit,
  • vystavení hardwaru nadměrnému elektrickému napětí, kvůli špatné instalaci elektrického vedení,
  • nedotažené spojovací prvky zapříčinily poškození slunečního štítu při jeho rozbalování, přes deset se jich uvolnilo a dva doposud nebyly nalezeny, ukrývají se někde v konstrukci teleskopu.

Odklady

Rok Stav Plánovaný start Odhadovaná cena
1996 začátek vývoje teleskopu 2007 1 mld $
2008 začátek konstrukce teleskopu 2014 5 mld $
2010 úspěšné posouzení designu a technických parametrů 2015 6,5 mld $
2011 zrušení projektu sněmovnou reprezentantů v červenci, obnovení projektu následně v listopadu téhož roku 2018 8 mld $
2018 testování sestaveného teleskopu 2021 8,8 mld $
Teleskop JWST je velmi komplexní zařízení, u kterého se komplikace dají předpokládat. Neustále rostoucí cena a průtahy v jeho výstavbě jsou však pro některé americké zákonodárce už za hranou, proto také došlo ke zrušení projektu v roce 2011 (respektive ke zrušení jeho financování). Výsledkem však bude velmi výkonný teleskop, který posune lidstvo ve zkoumání vesmíru mílovými kroky kupředu. Vědci si slibují nové poznatky o zrodu vesmíru a jeho raných fázích, informace o vzdálených planetách nebo rozluštění některých astrofyzikálních fenoménů jako je temná hmota.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)

tag icon
Další články z kategorie
James Webb (JWST)
Načítám stránku...
x zrušit