BepiColombo < LIVING fUTURE

Evropská sonda BepiColombo je na cestě k planetě Merkur

V sobotu úspěšně odstartovala do vesmíru raketa Ariane 5 s vesmírnou misí BepiColombo. Jedná se o společný projekt Evropské vesmírné agentury ESA a japonské JAXA. Sonda BepiColombo sestává ze tří samostatných modulů, které cestují do nitra sluneční soustavy spolu, na své komplikované sedmileté cestě k Merkuru ještě sonda dvakrát proletí kolem Země a Venuše, aby upravila svou dráhu. Jakmile dorazí k Merkuru, mateřská sonda vypustí dvě menší orbitální sondy, které budou planetu rok nebo dva zkoumat.

Pohon sondy zajišťuje pohonná jednotka Mercury Transfer Module, od které se na oběžné dráze Merkuru oddělí evropská sonda Mercury Planetary Orbiter a japonská Mercury Magnetospheric Orbiter. Obě vesmírné agentury už spolu spolupracují také na japonské misi Hayabusa2 k planetce Ryugu, na kterou japonská mateřská sonda vypustila evropský modul MASCOT, který začátkem tohoto měsíce povrch planetky zkoumal.

Orbitální sondy budou planetu Merkur zkoumat z oběžné dráhy nejméně rok, pokud však budou v pořádku, lze očekávat prodloužení mise o další rok.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi BepiColombo

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
BepiColombo

tag icon
Další články z kategorie
BepiColombo