Evropská sonda BepiColombo je na cestě k planetě Merkur

V sobotu úspěšně odstartovala do vesmíru raketa Ariane 5 s vesmírnou misí BepiColombo. Jedná se o společný projekt Evropské vesmírné agentury ESA a japonské JAXA. Sonda BepiColombo sestává ze tří samostatných modulů, které cestují do nitra sluneční soustavy spolu, na své komplikované sedmileté cestě k Merkuru ještě sonda dvakrát proletí kolem Země a Venuše, aby upravila svou dráhu. Jakmile dorazí k Merkuru, mateřská sonda vypustí dvě menší orbitální sondy, které budou planetu rok nebo dva zkoumat.

BepiColombo, vesmírná sonda

BepiColombo, vesmírná sonda Mise BepiColombo je společným projektem Evropské a Japonské vesmírné agentury s menším podílem NASA a Roskosmosu. Sonda se skládá ze tří samostatných součástí vyvinutých v různých zemích: - první zleva: Mercury Transfer Module (ESA) - druhý zleva: Mercury Planetary Orbiter (ITA, FRA, SWI, GER, USA, RUS, UK, FIN, AUT) - první zprava: Mercury Magnetospheric Orbiter (JAP)

Pohon sondy zajišťuje pohonná jednotka Mercury Transfer Module, od které se na oběžné dráze Merkuru oddělí evropská sonda Mercury Planetary Orbiter a japonská Mercury Magnetospheric Orbiter. Obě vesmírné agentury už spolu spolupracují také na japonské misi Hayabusa2 k planetce Ryugu, na kterou japonská mateřská sonda vypustila evropský modul MASCOT, který začátkem tohoto měsíce povrch planetky zkoumal.

Orbitální sondy budou planetu Merkur zkoumat z oběžné dráhy nejméně rok, pokud však budou v pořádku, lze očekávat prodloužení mise o další rok.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
BepiColombo
tag icon
Další články z kategorie
BepiColombo