do not follow here
Gateway, lunární stanice < LIVING fUTURE

NASA hledá pomoc komerčních firem pro dopravu nákladu na měsíční orbitální stanici

NASA vede program na výstavbu lunární orbitální stanice, na kterém se podílí také mezinárodní partneři (evropská, japonská, kanadská a ruská vesmírná agentura). Součástí programu však budou také soukromé společnosti, které by mohly jednak dopravit na oběžnou dráhu Měsíce některé z modulů samotné stanice, ale také ji zásobovat nákladem. Astronauti by mohli na stanici trávit až tři měsíce a podnikat cesty z oběžné dráhy na povrch Měsíce.23. října vyzvala NASA soukromé společnosti, aby identifikovaly jejich požadavky na dopravu nákladu na stanice aktuálně označovanou jako Gateway (dříve označovanou také Lunar Orbiter Platform-Gateway). Odpovědi se očekávají do 2. listopadu a mají NASA pomoci plánovat zásobovací operace stanice. Posádku by měla ke stanici vozit vesmírná loď Orion, kterou pro NASA aktuálně vyvíjí společnost Lockheed Martin.

NASA už dříve poptala po soukromém sektoru výstavbu jednoho z modulů stanice, tzv. Power and Propulsion Element, který by měl zásobovat stanici energií a poskytovat jí pohon pro korekce oběžné dráhy stanice. Počítá se s nejméně třemi misemi, z nichž jedna by dopravila na stanici robotické rameno. 

K dispozici je hned několik potenciálních partnerů, patří mezi ně například společnosti SpaceX a Boeing, které mají od příštího roku pro NASA vozit astronauty na ISS. Ve hře by mohla být také společnost Northrop Grumman, která podobně jako SpaceX provozuje nákladní vesmírnou loď zásobující ISS. Patří sem také už zmíněná společnost Lockheed Martin, která vyvíjí vesmírné sondy, loď Orion a mohla by také vyrábět přistávací modul pro cesty na povrch Měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice

tag icon
Další články z kategorie
Gateway, lunární stanice
Načítám stránku...
x zrušit