do not follow here
CERN < LIVING fUTURE

CERN odhalil plány na výstavbu obřího nástupce LHC, nový urychlovač bude mít 100 km v obvodu

Zatímco stávající největší urychlovač na světě LHC prochází významným upgradem, vědci z CERNu představili jeho možného nástupce. Nově představený Future Circular Collider (FCC) bude výrazně větší, v obvodu bude mít 100 kilometrů (LHC má 27 km). FCC předčí i plánovaný čínský urychlovač částic Circular Electron Positron Collider, který má mít v obvodu 80 kilometrů.Nicméně velikost není všechno, FCC bude moci být ještě silnější než větší. Návrh obsahuje několik variant urychlovače v cenovém rozmezí od 9 do 21 miliard euro.

Jednou z variant je v urychlovači srážet elektrony a jejich antihmotové protějšky (pozitrony) s energiemi kolem 365 GeV. Cena tohoto projektu by se pohybovala kolem 9 miliard euro.

Další návrh plánuje srážky protonů (podobně jako stávající LHC) s energiemi kolem 100 000 GeV (LHC však zvládne maximálně 16 000 GeV). Šlo by tedy o výrazný posun, který by vědcům umožňoval zkoumat stavební kameny hmoty v ještě větším detailu než doposud. Obě varianty by mohly využívat společný tunel pod zemí.

Podle některých expertů však jde o příliš vysoké částky s nejistým vědeckým návratem. Není totiž zřejmé, co by měl nový urychlovač hledat. Úkolem LHC bylo potvrzení existence higgsova bosonu, což se podařilo, nyní však vědci před sebou žádnou podobnou metu nemají, alespoň podle kritiků projektu. Určitě totiž neplatí, že bychom už o složení hmoty věděli všechno. Nový výkonný urychlovač by mohl lidstvu otevřít oči do dosud netušeného světa subatomární fyziky.

Návrh budou ještě schvalovat vlády členských států organizace CERN. Pokud bude projekt schválen, první srážky nezačnou dříve než v roce 2040.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
CERN

tag icon
Další články z kategorie
CERN
Načítám stránku...
x zrušit