do not follow here
Neptun < LIVING fUTURE

Jeden z malých měsíců Neptunu mohl vzniknout odštěpením od svého souseda

Planeta Neptun má 14 známých měsíců, které ji obíhají v různé vzdálenosti. Nejznámější je zřejmě Triton, který je největší a obíhá v opačném směru než rotuje planeta, což napovídá, že by mohlo jít o cizí objekt zachycený gravitací planety. S pomocí Hubblova teleskopu nyní věci zjistili více o jednom ze sedmi vnitřních měsíců planety, které ji obíhají blíže než Triton. Zkoumaný měsíc Hippocamp obíhá příliš blízko jinému měsíci a je tak podle vědců možné, že se od něj v minulosti odštěpil.Prvních šest vnitřních měsíců objevila v roce 1989 vesmírná sonda Voyager při zatím jediné možnosti zkoumat Neptun zblízka. Sedmý měsíc Hippocamp byl potom objeven v roce 2013 Hubblovým teleskopem, který má dostatečný výkon, aby tak malá tělesa na tak velkou vzdálenost mohl pozorovat. Už od objevení se však vědcům na malém, asi 34kilometrovém měsíci něco nezdálo, obíhá Neptun příliš blízko svému sousedovi, měsíci Proteus. 

Proteus je výrazně větší, má 418 kilometrů napříč a vědci očekávají, že jakákoliv menší tělesa ve svojí blízkosti by měl buď svou gravitací vystřelit někam jinam, nebo je přitáhnout k sobě. Navíc pohyby měsíců naznačují, že Proteus se před dávnými věky vyskytoval na podobné oběžné dráze, kde se nyní nachází Hippocamp. Kromě toho už sonda Voyager objevila velký kráter na Proteovi, tak velký, že by mohl být místem zrodu malého měsíce.

Všechny tyto indicie nasvědčují tomu, že se Hippocamp zrodil v momentě, kdy se měsíc Proteus srazil s dalším tělesem. Tím vznikl kráter na jeho povrchu a došlo k odštěpení menšího tělesa, které od té doby obíhá planetu Neptun samostatně. 

Nové poznatky dobře zapadají do teorie, která předpokládá turbulentní historii v těsném okolí planety Neptun. Ta mohla být způsobena příchodem masivního Tritonu, který byl před zachycením gravitací Neptunu samostatným tělesem v Kuiperově pásu, podobně jako Pluto nebo další velké objekty. Gravitace tak velkého tělesa jako je Triton musela zahýbat s oběžnými drahami dosavadních měsíců a vyvolat množství srážek mezi nimi. Za dalšími kolizemi mohly stát také časté komety, které mohly systém planety Neptun bombardovat z blízkého Kuiperova pásu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neptun

Načítám stránku...
x zrušit