do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

NASA chce mít na Měsíci rover do roku 2023, astronauty 5 let poté

Americká vesmírná agentura se chce vrátit na Měsíc, a to brzy a ve velkém stylu. Ještě letos by se mohly uskutečnit první pokusy dostat na povrch Měsíce vědecké přístroje na palubě soukromých sond. Do čtyř let by pak měl být na Měsíci rover. A do roku 2028 by na něm měla přistát první lidská posádka od misí Apollo. Nový americký lunární rover by mohl mít kolem půl tuny a jeho úkolem by bylo zkoumání povrchu a hledání vody. Jeho cílem má být některý z pólů Měsíce, kde vědci předpokládají největší množství vody.Plánovaný rover je zatím pouze ve stadiu příprav zadání, neexistuje tedy žádný konkrétní design. NASA však chce vozidlo, které bude schopné fungovat dlouhodobě a bude tak moci přispět k ultimátnímu cíli jejího snažení: stálé obyvatelné základně, která nebude zásobami příliš závislá na Zemi.

Dostat lidskou posádku na Měsíc je nový cíl NASA. V předchozích letech se totiž spíše uvažovalo o přeskočení Měsíce a cestě rovnou k Marsu. Změnila to až administrativa Donalda Trumpa. A americká agentura není jediná, na odvrácené straně Měsíce aktuálně operuje čínský rover Yutu, míří k němu také izraelská sonda Beresheet a ještě letos by se o cestu k Měsíci mohla pokusit také Indie. 

Předpokládá se, že s NASA budou spolupracovat také Evropská a Japonská vesmírná agentura. ESA zatím vyvinula servisní modul pro vesmírnou loď Orion, JAXA ohlásila vývoj velkého obyvatelného roveru pro dvoučlennou posádku. Svou účast už přislíbila také Kanada, která dodá robotické rameno pro stanici Gateway.

Výstavba lunární orbitální stanice Gateway má umožnit cesty astronautů na povrch Měsíce. Poslouží k tomu také vývoj vesmírné lodi Orion, rakety SLS a také zapojení amerického soukromého sektoru. NASA už koncem loňského roku oznámila partnerství s několika společnostmi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit