do not follow here
Neptun < LIVING fUTURE

Navrhovaná sonda Trident by mohla proletět kolem Tritonu - největšího měsíce Neptunu

Planetu Neptun doposud navštívila jediná lidská sonda - Voyager 2, která kolem ní proletěla v roce 1989. Vědci z JPL nyní navrhují novou misi, která by k Neptunu vyslala sondu novou. Sonda označená jako Trident by měla za hlavní úkol proletět kolem největšího měsíce planety Triton, který by mohl být objektem z Kuiperova pásu zachyceným gravitací Neptunu. Podle návrhu by mělo jít o levnou misi, za cenu menší mise k Měsíci.Misi Trident navrhla Jet Propulsion Laboratory (JPL), která patří pod NASA. Má jít o lehkou sondu, která s sebou nepoveze příliš paliva - ke svojí cestě má využít gravitační asistence Venuše a Jupiteru. Cena za tuto misi by se mohla pohybovat do 500 milionů dolarů, což je relativně málo ve srovnání s ostatními misemi, které zkoumaly okraj sluneční soustavy. Například mise New Horizons stála kolem 700 milionů, mise Cassini přes tři miliardy.

Design sondy Trident má stavět na zkušenostech z předešlých misí, zejména New Horizons, která už proletěla kolem Pluta a malé planetky MU69 v Kuiperově pásu, který ze rozkládá za Neptunem. Pro zrychlení na cestě k okraji sluneční soustavy by měla sonda využít výhodné pozice planety Jupiter, jejíž gravitace ji urychlí pro cestu hlouběji do vesmíru.

Sonda by měla prolétnou asi 500 kilometrů od povrchu Tritonu, což znamená, že by proletěla jeho velmi řídkou atmosférou. Během tohoto průlety by mělo být možné zmapovat celý povrch měsíce a zjistit více informací o jeho možném podpovrchovém oceánu.

Triton

Triton je sedmý největší měsíc sluneční soustavy, planetu Neptun obíhá v opačném směru než je její rotace, což naznačuje, že vznikl jinde a byl zachycen gravitací planety. Jde o jeden z mála měsíců, o kterých se ví, že jsou geologicky aktivní (ty další jsou Io, Europa, Titan a Enceladus). Na Tritonu existují sopouchy, které chrlí do řídké atmosféry sublimovaný dusík.

Navrhované vybavení sondy Trident

  • Infračervený spektrometr
  • 2 kamery
  • Magnetometr
  • Detektor rádiových vln
  • Plazmový spektrometr
  • Zdroj energie: RTG

Parametry mise Trident

  • Plánovaný start: 2026
  • Průlet kolem Neptunu: 2038
Zatím jde pouze o návrh v rámci programu Discovery na relativně levné mise zkoumající tělesa sluneční soustavy. Mezi mise z tohoto programu patří například InSight na Marsu, loni skončená mise Dawn do pásu asteroidů nebo mise teleskopu Kepler. Trident však má ještě konkurenci, mezi návrhy na start v roce 2026 jsou sonda k Venuši, k měsíci Jupiteru Io nebo průzkum našeho vlastního Měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neptun

tag icon
Další články z kategorie
Neptun
Načítám stránku...
x zrušit