do not follow here
Meteority < LIVING fUTURE

Meteorit udeřil do Měsíce zrovna při jeho zatmění, záblesk byl vidět i ze Země

Během úplného zatmění Měsíce letos v lednu zachytili astronomové malý záblesk. Po důkladném prozkoumání této události pak oznámili, že šlo ve skutečnosti o kolizi Měsíce s malým objektem. Podobné srážky se dějí relativně často, šlo však o první případ, kdy byla taková srážka zachycena během zatmění na video. Výsledky zkoumání tohoto nárazu byly prezentovány v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.Tyto události pozoruje observatoř MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System) ve Španělsku se sítí osmi teleskopů. Díky pozorování povrchu Měsíce v různých vlnových délkách potom mohou vědci zjistit více o objektu, který se s Měsícem srazí.

Objekt letěl při nárazu rychlostí 61 tisíc km/h a vytvořil kráter o 10-15 metrech v průměru. Vážit měl kolem 45 kilogramů mohl mít asi půl metrů v průměru. Materiál vymrštěný nárazem nad povrch měl teploty až 5 400 °C.

Měsíc zažívá podobné nárazy částí často, nemá totiž atmosféru jako Země, ve které by tyto malé objekty shořely. Kdyby stejný objekt letěl k Zemi, v atmosféře by zcela shořel.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Meteority

  tag icon
  Další články z kategorie
  Meteority
  Načítám stránku...
  x zrušit