Meteorit udeřil do Měsíce zrovna při jeho zatmění, záblesk byl vidět i ze Země

2. 5. 2019

Během úplného zatmění Měsíce letos v lednu zachytili astronomové malý záblesk. Po důkladném prozkoumání této události pak oznámili, že šlo ve skutečnosti o kolizi Měsíce s malým objektem. Podobné srážky se dějí relativně často, šlo však o první případ, kdy byla taková srážka zachycena během zatmění na video. Výsledky zkoumání tohoto nárazu byly prezentovány v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Měsíc, záblesk

Měsíc, záblesk Záblesk způsobený dopadem meteoritu na povrch Měsíce během úplného zatmění v lednu 2019.Tyto události pozoruje observatoř MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System) ve Španělsku se sítí osmi teleskopů. Díky pozorování povrchu Měsíce v různých vlnových délkách potom mohou vědci zjistit více o objektu, který se s Měsícem srazí.

Objekt letěl při nárazu rychlostí 61 tisíc km/h a vytvořil kráter o 10-15 metrech v průměru. Vážit měl kolem 45 kilogramů mohl mít asi půl metrů v průměru. Materiál vymrštěný nárazem nad povrch měl teploty až 5 400 °C.

Měsíc zažívá podobné nárazy částí často, nemá totiž atmosféru jako Země, ve které by tyto malé objekty shořely. Kdyby stejný objekt letěl k Zemi, v atmosféře by zcela shořel.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Meteority

  Nejstarší meteorit z Marsu naznačuje přítomnost vody na sousední planetě už při jejím vzniku

  4. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Dosavadní nejdřívější známky vody na Marsu pochází z doby před 3,7 miliardami let. Analýza meteoritu NWA 7533, který z Marsu pochází, nicméně ukazuje, že zde mohla být dokonce už před 4,4 miliardami let. Znamenalo by to, že voda byla na planetě přítomna už při jejím formování, a podobně by tomu mohlo být i u jiných těles sluneční soustavy, včetně naší planety.

  celý článek

  Nejstarší kráter po dopadu mimozemského tělesa se nachází v Austrálii, má víc než 2 miliardy let

  30. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Kráter Yarrabubba v západní Austrálii byl podle vědců vytvořen dopadem komety, nebo planetky před 2,229 miliardami let. Jedná se tak o nejstarší známý dopadový kráter na Zemi, který by mohl vědcům prozradit mnohé o době, ve které vznikl. V tomto období na naší planetě zrovna končilo období výrazné doby ledové, jehož konec by mohl mít s dopadem kráteru něco společného.

  celý článek

  V meteoritu se ukrývala zrnka prachu starší než sluneční soustava, jsou nejstarší známý materiál na Zemi

  21. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Vědcům se při analýze meteoritu ze 60. let podařilo identifikovat materiál starý až 7,5 miliardy let. Slunce a další tělesa ve sluneční soustavě přitom vznikly teprve před 4,5 miliardami let. Výsledky výzkumu týmu vědců vedeného doktorem Philippem Heckem byly prezentovány ve studii v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

  celý článek

  V meteoritech byl nalezen mimozemský cukr, mohl hrát roli při vzniku života na Zemi

  21. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo nalézt komplexní organické sloučeniny v meteoritech. Jde konkrétně o ribózu, která je součástí RNA, a také o arabinózu a xylózu. Tyto komplexní sloučeniny byly objeveny v meteoritech s označením NWA 801 a Murchison - oba s vysokým obsahem uhlíku.

  celý článek

  Meteorit nalezený v Austrálii obsahoval první známý přírodní výskyt vzácného minerálu

  5. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Poblíž australského města Wedderburn byl v roce 1951 nalezen podivný balvan. Šlo o meteorit, který se nepodobal žádnému jinému. Od té doby jej vědci studují a snaží se o podivném kameni zjistit více. A poslední průzkum přinesl překvapení: meteorit obsahuje první známý přírodní výskyt minerálu edscottit.

  celý článek

  Nejstarší magnetický záznam ve sluneční soustavě pochází z meteoritu

  7. 4. 2018

  Vědci zjistili, že v minerálu olivín, který se vyskytuje v meteoritech, lze nalézt záznam magnetického pole přítomného při vzniku sluneční soustavy. Informace o magnetických polích z tohoto období mohou vědcům pomoci lépe pochopit, jak se sluneční soustava formovala v období, kdy kolem Slunce obíhal protoplanetární disk, ze kterého teprve později vznikly planety. Výzkumníci z Velké Británie, Německa a Norska prezentovali výsledky svého výzkumu v magazínu Nature Communicaations.

  celý článek

  Vědci zkoumají meteorit z Marsu, který obsahuje neobvyklé množství vody

  6. 1. 2013

  Vědecký tým vedený Carlem Ageem analyzuje meteorit, který podle nich obsahuje až 10x větší množství vody než je u těchto kamenů obvyklé. Meteorit NWA 7034 byl nalezen v roce 2011 v západní části Sahary a podle vědců je starý něco přes dvě miliardy let. Kámen má pocházet z Marsu, který v té době nacházel na počátku svého posledního geologického období, amazonian.

  celý článek