do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Astronomům se podařilo teprve podruhé najít zdroj tajemného rychlého radiového pulzu FRB

Rychlé rádiové pulzy (Fast Radio Bursts, FRB) byly objeveny teprve v roce 2007 a doposud není jisté, co je způsobuje. Až v posledních měsících se jako pravděpodobné začaly jevit supernovy, ve kterých vznikají magnetary - neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem. Klíčem k rozpoznání zdroje signálu je poznání jeho zdroje, to se všák zatím podařilo u jediného z několika desítek signálů. Nyní vědci přišli s druhým případem, kdy poznali odkud k nám FRB signál přišel.První případ, kdy vědci poznali odkud k nám tento rádiový signál přichází, byl FRB 121102 z roku 2012. Ten se od ostatních liší tím, že se opakuje. Nachází se asi 3 miliardy světelných let daleko v trpasličí galaxii.

Podruhé se astronomům podařilo identifikovat umístění zdroje signálu teprve nyní. Jde o signál FRB 180924 a pochází z okraje masivní galaxie DES J214425.25−405400.81 ve vzdálenosti 3,6 miliard světelných let. V této galaxii je výrazně nižší míra vzniku nových hvězd než u zdroje signálu FRB 121102. 

Galaxie DES J214425.25−405400.81 je obecně výrazně odlišné místo, což ukazuje, že rychlé rádiové pulzy mohou přicházet z různých galaktických prostředí. Detekce na okraji galaxie však vylučuje jako zdroj FRB supermasivní černé díry, které se nachází ve středu galaxií.

Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o rychlých rádiových pulzech

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit