do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Astronomové našli osm opakujících se rychlých rádiových pulzů FRB, dodnes byly známy pouze dva

Kanadský radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) detekoval 8 nových FRB pulzů, které se opakují. Doposud byly známy pouze dva takové signály, ostatní FRB signály byly zachyceny pouze jednou. Analýza zachycených rádiových vln ukazuje, že opakované signály pochází z různých prostředí a přibližují vědce blíže k rozluštění původu těchto energetických záblesků objevených teprve v roce 2007.



Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
Podle nové studie se jeden z osmi nových signálů výrazně liší svou rotací od zatím nejsilnějšího opakovaného signálu FRB 121102, to by mohlo znamenat, že vznikl v odlišných podmínkách. Zbylé opakující se signály jsou si ovšem v této metrice podobné. Podobnost u opakovaně detekovaných signálů lze nalézt také v jejich šířce (burst width), která je obecně větší, než u těch, které se neopakují.

Nové informace by měly vědcům pomoci při zkoumání tohoto zatím tajemného fenoménu a okolnosti jeho vzniku. Pulzy často trvají pouhé milisekundy vyskytují se náhodně po celé obloze, není tedy snadné je zkoumat ve velkém detailu. Vědci je často nacházejí až zpětně, v datech posbíraných teleskopy k dalšímu zpracování. V posledních letech se však objevují nové přístupy a nová zařízení, která jsou specializována na výzkum FRBs. Mezi nimi například nově vyvinutý software, který s pomocí AI sbírá o jednotlivých událostech detailní informace.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o hledání FRBs

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit