do not follow here
James Webb (JWST) < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Jamese Webba je konečně kompletní, čeká ho ale ještě dlouhá cesta

Obří nástupce Hubblova teleskopu je konečně pohromadě. Vědecké instrumenty, segmentové zrcadlo, nosná konstrukce a obrovský sluneční štít jsou nyní propojeny v jeden komplexní systém, který bude zkoumat vzdálený vesmír v doposud nevídaném detailu. Teleskop za téměř 10 miliard dolarů však ještě do vesmíru nepoletí, jeho let na oběžnou dráhu je naplánován až na rok 2021.Inženýři pomocí jeřábu spustili komponenty teleskopu (zrcadla a vědecké přístroje) na hlavní konstrukci vesmírné sondy a mechanicky je propojili. Skládací sluneční štít už byl ke konstrukci připojen dříve. Složený teleskop je nyní třeba ještě propojit elektronicky a ověřit, že vše funguje podle očekávání.

Všechny tři hlavní části teleskopu už prošly testováním samostatně, následovat teď bude testování celého komplexu. Jako první je na řadě podrobné testování rozkládání štítu, který je pro misi teleskopu kritický. Instrumenty teleskopu bude chránit před infračerveným zářením ze Slunce, Země a Měsíce. 

Vypuštění teleskopu do vesmíru je aktuálně plánováno na březen 2021. Raketa Ariane 5 jej vynese do Lagrangeova bodu L2 (systému Země - Slunce).
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)

tag icon
Další články z kategorie
James Webb (JWST)
Načítám stránku...
x zrušit